Yunanistan, 10 Bin Göçmeni Türkiye'ye İade Edecek

Yunanistan, Midilli adasında eylem yapan ve yangın çıkaran 10 bin göçmeni 2020 yılı sonuna kadar Türkiye'ye gönderecek.
Takip et
Yunanistan, 10 Bin Göçmeni Türkiye'ye İade Edecek
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Yunanistan’ın Midilli adasındaki Morya mülteci kampında yaşayan sığınmacıların protesto gösterilerinde meydana gelen yangında bir kişinin yaşamını yitirmesi ve adanın tarım ve orman bölgelerine zarar verilmesinin ardından Yunanistan hükumeti, 2020’nin sonuna dek on bin sığınmacıyı Türkiye’ye tekrar gönderme kararı aldı.

POLİS İLE SIĞINMACILAR ÇATIŞMIŞTI

Midilli adasındaki göçmen kampında meydana gelen pazar günü çıkan olaylarda göçmenlerden bir kadın yaşamını yitirmiş, 17 kişi yaralanmıştı. Olaylar esnasında olan yangının çıkış sebebi tespit edilememiş, sonrasında polis ile sığınmacılar arasında çatışma meydana gelmişti.

Reuters’in aktardığına göre, sığınmacı kampı ile adadaki Morya şehrinin nüfusu, dört kat artarak 12 bine varmış halde. Bu durumun şehirde şiddet olaylarını arttırdığı bildiriliyor.

YENİ MERKEZLER İNŞA EDİLİYOR

Yunanistan Vatandaşı Koruma Bakanı Lefteris Ekonomou ise “Gerçek bir ulusal krizle karşı karşıyayız” derken, Başbakan Kiryakos Miçotakis önderliğindeki yeni Yunanistan hükumeti, ülkeye gelen sığınmacı sayısını düşürmek için hudutlarındaki denetimleri artırmayı, ayrıca belgeleri bulunmayan göçmenler ve sığınma başvuruları kabul edilmeyenler için yeni ‘kapalı merkez’ler yapma kararı aldı.

Reuters ve DW Türkçe’nin aktardığına göre, Yunanistan hükumetinin Midilli Adası’ndaki yangının sonrasında yaptığı kriz toplantısında, 2020 sonuna dek 10 bin sığınmacının Türkiye’ye geri gönderilmesi kararı da verildi.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.