adplus-dvertising

Yunan turistlerin Kayaşehir’e ilgisi devam ediyor

Mübadeleyle Nevşehir’den Yunanistan’a gidenlerin torunları, kayadan oyma yamaç yerleşimi tarihi Kayaşehir’i gezdi.
Takip et
Yunan turistlerin Kayaşehir’e ilgisi devam ediyor
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Toplu Konut İdaresi Başkanlığınca 2014 senesinde yürütülen kentsel dönüşüm çalışmaları sırasında tesadüfen ortaya çıkarılan, düzenlenen temizleme ve restorasyon çalışmaların sonrasında bazı bölümleri turizme açılan Kayaşehir’e yerli ve yabancı turistlerin alakası sürüyor. Kültür ve Turizm Bakanlığınca üçüncü derece arkeolojik sit alanı ilan edilen, içinde kayadan oyma kilise, çok sayıda oda, hayvan barınaklarının bulunduğu alanda 6. Yüzyıl’dan günümüze devamlı hayat izleri bulunuyor. Dünyanın en büyük kaya oyma yamaç yerleşim merkezi olarak kabul edilen Tarihi Kayaşehir’e son senelerde Yunan turist kafilelerinin de yoğun bir alakası bulunmakta.
Geçtiğimiz senenin son aylarından itibaren Kayaşehir’e gelmeye başlayan Yunan turistler, rehberler eşliğinde Kayaşehir’in temizlenerek ziyarete açılan bölümlerini dolaşarak Nevşehir Belediyesi Kentsel Dönüşüm Müdürlüğü yetkililerinden alanda süren çalışmalarla alakalı bilgi alıyor. Yunanistan’dan Türkiye’ye tur düzenleyen acente şirketinin sahibi Stefanos Hadjimanolis, “1924 senesindeki mübadelede yaşadıkları Nevşehir’den Yunanistan’a göçen ailelerin torunlarının Kayaşehir’e büyük alaka gösterdiklerini” belirtti.
Son aylarda Yunanistan’dan Türkiye’ye gelen birçok turist kafilesinin Kapadokya bölgesine gelerek Kayaşehir’i gezdiklerini söyleyen Hadjimanolis, bu senenin ortalarından Kayaşehir’e gelen Yunan turist kafilelerinde ciddi bir hareketlilik yaşanmasını beklediklerini vurguladı. Hadjimanolis, “Bizim için Kapadokya yalnızca balonlar değil, dini, tarihi ve kültürel manada aynı zamanda misafirperver insanlar için mühim bir turizm adresi. 20 senelik acente tecrübemize dayanarak ifade ediyorum ki bu mekan gelecek senelerde yüz binlerce turist ağılayacaktır. Bizim için dedelerimizin yaşadığı yerleri görmek çok büyük önem taşıyor” şeklinde konuştu.
Kafiledeki gazetecilerden Venieris Dimitris ise “Burası gerçekten harika bir yer. Öncelikle Nevşehir’de bizleri çok iyi ağırlayan belediye yetkililerine ve sayın belediye başkanımıza teşekkür ediyorum. Burada gördüklerimizden hepimiz çok etkilendik. Dedelerimizin yaşadıkları topraklarda bulunmak bizleri çok mutlu etti. Buranın tanıtımının artması ile beraber hem bölgeye hem de Kayaşehir’e daha çok Yunan turist kafilelerinin geleceğine inanıyorum” diyerek konuştu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.