Yunan Genelkurmay Başkanı Türkiye’yi tehdit etti!

Yunanistan Genelkurmay Başkanı Konstantinos Floros, bu hafta NATO yetkilileri ile iki defa görüşerek "Türkiye'nin Ege Denizi'nde ve Meriç Nehri'nde provakatif eylemlerini devam ettirmesi halinde bunun öngörülemeyen sonuçları olan bir kazaya neden olabileceği" uyarısını yaptı.

General Floros muhataplarıyla görüşmede “Türkiye’nin Ege Denizi’ndeki ihlallerinin ve Ankara’nın Yunanistan’a karşı genel tavrının” yarattığı “bir kaza riskinin ve bunun getireceği ciddi neticelerin bir gerçek” olduğunu bildirdi.

Telekonferanslar perşembe günü gerçekleşti. Bu görüşmelerden birisi NATO Askeri Komite Başkanı Sir Stuart Peach’ın talebiyle yapılırken diğeri ise Avrupa’daki ittifak kuvvetleri komutan yardımcısı General Tim Radford ile oldu.

Greekcitytimes’ın haberine göre görüşmelerde koronavirüs ve askeri meseleler ele alındı. Yunan Genelkurmay Başkanı Flros bu görüşmelerde “Son dönemde Meriç Nehri’ndeki göçmen krizinde ve Ege Denizi’nde Türkiye tarafından gerilimin tırmandırıldığını” savundu. Yunan yetkili, Birleşmiş Milletler’in Libya’ya getirdiği silah ambargosu ihlal meselesini de görüşmede gündeme taşıdı. Genelkurmay Başkanı Floros kendisini ve Savunma Bakanı Nikos Panagiotopoulos taşıyan helikopterin Türkiye tarafından taciz edildiğini de ileri sürdü. Türkiye Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy ise helikopterin Türk savaş uçaklarınca taciz edildiği iddiasını yalanlamıştı.

Türkiye deniz tatbikatını önlemeye çalışıyor

Öte yandan Ekathimerini gazetesi de Yunanistan’ın deniz tatbikatı yapmasının Türkiye tarafından engellenmeye çalışıldığını öne sürdü. Habere göre Yunan askeri yetkililer Türkiye’nin yayımladığı bildirilerin Pazartesi günü başlaması beklenen “Kataigida ’20” tatbikatını engellemeye yönelik olduğunu savundu.

Elon Musk'tan yüzen araba

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı