Yumurta fiyatları 2 TL’ye çıkabilir! Üreticiler uyardı…

Artan maliyetler karşısında dayanamayan yumurta üreticileri iş yerlerini kapatma noktasına gelirken, üreticiler Bakanlıktan kanatlı üreticileri için de bir destekleme çalışması yapılmasını istiyor. Veteriner Hekim ve Beslenme Rasyon Uzmanı İsmail Kanburoğlu,“Bugün geldiğimiz noktada küçük ve orta ölçekli yumurta üreticisinin artık dayanma kuvveti kalmadı. Bu biraz daha bu şekilde sürerse çok yakın bir zamanda tüketici tanesi 2 liradan yumurta almak mecburiyetinde kalabilir” şeklinde konuştu
Takip et
Yumurta fiyatları 2 TL’ye çıkabilir! Üreticiler uyardı…
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Yumurta üreticileri öbür hayvansal üretimlerde olan desteklemeler gibi tavuk üreten damızlık işletmelere ‘damızlık desteği’, yumurta üreten üreticilere de tıpkı sütte olduğu gibi ‘yumurta imalat’ desteği yapılmasını bekliyorlar.

Veteriner Hekim ve Beslenme Rasyon Uzmanı İsmail Kanburoğlu, “Kanatlı üreticileri için de bir destekleme çalışması bakanlıkça tertip edilip üreticiye yansırsa, hem imalat artacak hem de üretici rahat bir nefes alacak. Kasım ayına girdiğimiz bu dönemde bundan tam 8 ay önce 50 kg tavuk yemi 140 lira iken bugün 230 liraya gelmiş vaziyette. Imalat yapılan işletmelerde kullanılan elektrik, su ve ısınma için kullanılan materyallere gelen zam da aynı oranda artmış vaziyette. Aynı biçimde yumurtanın kolileşmesinde kullanılan materyaller, viol, kâğıt ve öbür sarf malzemeler ise yüzde 100 ün üstünde zamlanmış vaziyette. Artan yem maliyetleri ve öbür giderlerin artması neticesi yumurta tavukçuluğu can çekişir vaziyete geldi. Üreticiler hayvanlarını kestirmeye başladı. Yem fiyatları devamlı artarken üreticinin toptan sattığı yumurta fiyatları düşüyor” diyerek konuştu.

Kanburoğlu, “Bugün geldiğimiz noktada küçük ve orta ölçekli yumurta üreticisinin artık dayanma kuvveti kalmadı. Bu biraz daha bu şekilde sürerse çok yakın bir zamanda tüketici tanesi 2 liradan yumurta almak mecburiyetinde kalabilir. Ben Tarım Ve Hayvancılık Bakanlığımızın bu konuya ciddi manada eğileceğini düşünüyorum. Çünkü yumurta çocuklarımızın sağlığı için ne kadar faydalı bir besin ise ihracat için de ülkemiz ismine o denli mühim bir ürün. Bu sebeplerdir ki; öbür hayvansal üretimlerde olan desteklemeler gibi tavuk üreten damızlık işletmelere ‘damızlık desteği’, yumurta üreten üreticilere de tıpkı sütte olduğu gibi ‘yumurta imalat’ desteği sağlanırsa yangın kontrol altına alınabilir” şeklinde konuştu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.