adplus-dvertising

Yükseköğretime Geçişte Öğrenci Hareketliliği raporu yayımlandı

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından hazırlanan Veri Analiz Serisi’nin ilk raporu olan “Yükseköğretime Geçişte Öğrenci Hareketliliği” yayımlandı. Rapora göre bir yükseköğretim kurumuna yerleşenlerin yüzde 20,6’sı İç Anadolu Bölgesi’ni tercih etti.
Takip et
Yükseköğretime Geçişte Öğrenci Hareketliliği raporu yayımlandı
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Yükseköğretime Geçişte Öğrenci Hareketliliği raporunda her bir ile yönelik hareketliliği anlamak için toplam 486 Türkiye haritası yaratıldı. Öte Yandan iller ve bölgeler arası hareketliliği göstermek için 10 kordon diyagramı, 10 çubuk grafiği, 1 güneş ışığı grafiği ve 22 tablo hazırlandı. YÖK Başkanı Erol Özvar, rapor için yazdığı önsözde veriye ve delile dayalı politika geliştirme süreçlerinin öneminin altını çizerek, “Üniversitelere yerleşen adayların hareketliliği, bölge ve il düzeyinde ileri görselleştirme araçları kullanılarak ilk kez analiz edilmiştir” şeklinde konuştu.

Yükseköğretime Geçişte Öğrenci Hareketliliği raporu yayımlandı

Özvar, politika süreçlerinde karar alma noktasında kamuoyundaki veri temelli olmayan yaygın kanaatlerin yerine veriye dayalı olarak yapılacak çalışmaların ülkemiz yükseköğretim kurumlarına, bilim insanlarına ve alakalı okuyuculara yararlı olacağını ifade etti. Özvar, Yükseköğretime Geçişte Öğrenci Hareketliliği raporunda 2021 senesinde YKS’ye başvuran 2 milyon 592 bin 390 aday arasından bir yükseköğretim programına yerleşen 815 bin 365 adayın ikamet ettikleri yer ile tercih ve yerleştirme verilerinin kullanıldığını söyledi.

YÖK Başkanı Özvar, yükseköğretim kurumlarına yerleşen öğrencilerin geldikleri iller (ikametgahlar) göz önünde bulundurulduğunda bölgeselleşme ya da yerelleşme dinamiklerinin boyutlarının raporda ortaya konulduğunu vurguladı. Rapora göre Türkiye genelinde 24 ilin bütün illere öğrenci gönderdiği, geldikleri iller bakımından değerlendirildiğinde ise 26 ilin Türkiye’nin 81 ilinden öğrenci çekebildiği gün yüzüne çıktı. Açıköğretim hariç bütün yerleşenlerin yarısı Marmara (yüzde 31,1) ve İç Anadolu (yüzde 20,6) bölgelerindeki bir yükseköğretim kurumuna yerleşti.

Yükseköğretime Geçişte Öğrenci Hareketliliği raporu yayımlandı

Raporda öne çıkan bir öbür mühim bulgu ise, açıköğretim hariç yerleşen öğrencilerin dağılımı ile Türkiye nüfusunun dağılımı arasında mühim farklılıkların bulunması oldu. Türkiye nüfusunun ortalama yüzde 10’u Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde ikamet ederken, bir yükseköğretim kurumuna yerleşenlerin sadece yüzde 4,9’u Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ne yerleşti. İç Anadolu Bölgesi, Türkiye nüfusunun ortalama yüzde 15’ine ev sahipliği yaparken, bir yükseköğretim kurumuna yerleşenlerin yüzde 20,6’sı İç Anadolu Bölgesi’ni tercih etti. İstanbul’un yüzde 67,5 oran ile ülke genelinde kendi ikamet ettiği ilde kalma açısından en yüksek orana sahip olduğu bildirildi.

YÖK Başkanı Özvar, raporu hazırlayan Bekir S. Gür ve Nuri Ayaz’a teşekkür ederek, çalışmanın yükseköğretim politikalarını yaratma sürecine destek sağlayacağının altını çizdi. Özvar, bu tür delile dayalı raporlamaların daha fazla hazırlanılacağı, kullanılacağı ve kamuoyuyla paylaşılacağının müjdesini verdi.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.