adplus-dvertising

YSK’de 3 milyon 243 bin aday ter dökecek

Hafta sonu yapılacak olan Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nda (YKS) 3 milyon 243 bin 425 aday ter dökecek.
Takip et
YSK’de 3 milyon 243 bin aday ter dökecek
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Uzun bir aradan sonra öğrenciler, maske mecburiyeti olmadan yapılacak olan Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nda (YKS) ter dökecek. Korona virüs test neticesi pozitif olan ya da temaslı olduğu anlaşılan adaylar ise özel salonlarda sınava girecek. İçerisinde ayrıntılı bilgiler barındıran sınav giriş belgesi ve kimlik belgesi kontrol edilecek olan adaylar, sınav binalarına hiçbir teknolojik cihazı sokamayacak.

YSK’de 3 milyon 243 bin aday ter dökecek

165 dakika sürecek olan ve sınavın ilk oturumu olarak bilinen Temel Yeterlilik Testi (TYT) saat 10.00’da başlayacak. Alan Yeterlilik Testi (AYT) 19 Haziran Pazar günü saat 10.00’da, Yabancı Dil Testi (YDT) ise 15.30’da gerçekleşecek. Sınav saatinden önce sınav giriş belgelerinde yer verilen okulda olmaları gereken adaylar, sınav başlama saati ardından içeri alınmayacak.

Bu sene değişiklikler de yapıldı

Bu sene yapılan değişikliklerde YKS’de baraj kaldırılırken, TYT süresi 135 dakikadan 165’e çıkarıldı. Adayların TYT’de yer verilen testlerden herhangi birinden 0,5, AYT’de ise aynı biçimde 0,5 ham puana sahip olması yerleştirme puanının hesaplanabilmesi için yetecek.

Ankara Valiliğinden YKS önlemleri

Sınav çerçevesinde Ankara Valiliğinden de bir duyuru yapıldı. Valilikten yapılan yazılı açıklamada, sınavın yapılacağı tarihlerden bir önceki gün ile sınavın bitişine kadar olan sürede şoförlerin lüzumsuz klakson çalmaması, gürültüye sebep olacak düğün ve asker uğurlama konvoyu yaratılmaması gerektiği kaydedildi. Valiliğin açıklamasında sınavın yapıldığı okul ve kamu binalarının bahçelerine ve çevrelerine sınav günü hiçbir vasıtanın park ettirilmemesi istenerek, yapılan uyarılar şu şekilde sıralandı:

YSK’de 3 milyon 243 bin aday ter dökecek

“Sınavın yapılacağı binaların çevresinde ve yol güzergahlarında lüzumlu güvenlik ve trafik önlemlerinin polis ve jandarma ekiplerince önceden planlanması, Karayolları 4. Bölge Müdürlüğü ve belediyeler tarafından sınav günü yol yapım, bakım ve onarım çalışması yapılmaması ve sorumluluk alanlarındaki bütün yolların trafiğe açık tutulması, belediyeler tarafından sınav merkezlerine gidecek güzergahların levhalarla tespit edilmesi ve toplu taşıma seferlerinin aksatılmadan sürdürülmesi, İl Sağlık Müdürlüğü ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından sınav için lüzumlu her türlü önlemin önceden planlanması, gençlerimizin geleceği açısından önem taşımaktadır.”

İlçe nüfus müdürlükleri açık tutulacak

Ankara Valiliğinin ilçe nüfus müdürlüklerinin sınav tarihlerinde belirli saat aralarında hizmet vermek kaydıyla açık olacağı söylenen açıklamada, “Yükseköğretim Kurumları Sınavı’na (YKS) katılacak öğrencilerden nüfus cüzdanı/T.C. kimlik kartı/geçici kimlik belgelerini kaybedenler ile unutanların mağdur olmamaları için Altındağ, Beypazarı, Çankaya, Çubuk, Etimesgut, Gölbaşı, Kahramankazan, Keçiören, Mamak, Polatlı, Pursaklar, Sincan, Şereflikoçhisar ve Yenimahalle İlçe Nüfus Müdürlüklerinin 18 Haziran 2022 Cumartesi günü 07.00-17.00 ve 19 Haziran 2022 Pazar günü 07.00-15.30 saatleri arasında hizmet vermek üzere açık tutulması önem taşımaktadır” dendi.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.