YPG’ye Çekilmesi İçin Verilen 150 Saat Bugün Doluyor

Rusya ile varılan mutabakat çerçevesinde YPG'ye güvenli bölgeden çekilmesi için verilen 150 saat bu akşam 18.00'de doluyor.
Takip et
YPG’ye Çekilmesi İçin Verilen 150 Saat Bugün Doluyor
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Rusya Federasyonu ile anlaşılan güvenli bölge mutabakatında geri sayım devam ediyor.

150 SAAT BUGÜN BİTİYOR

YPG’li teröristlerin Fırat’ın doğusundaki hudut hattından 30 kilometre güneye inmesini, Fırat’ın batısındaki Menbiç ve Tel Rıfat’tan ise bütünüyle çekilmelerini taahhüt altına alan anlaşma için 150 saat sınırı bugün saat 18.00’de sona eriyor.

“HEPSİ HENÜZ ÇEKİLMEDİ”

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun “Çekilenler de var. Rejim ve Rusya bunu onaylıyor. Şimdilik hepsinin çekildiğini söylemek mümkün değil. Güçlerimiz arasında temas var. Rusya’dan askeri heyet geliyor.” Açıklamasının sonrasında, o heyet Ankara’ya geldi.

Milli Savunma Bakanlığı’nda, temaslarda bulunan heyetle çekilmedeki son durum görüşüldü. Devriye yerleri, devriye gözetleme kulelerinin yerleri ikmal noktaları, ortak koordinasyon merkezi gibi başlıkların da masaya yatırıldığı görüşmelere devam edileceği ifade edildi.

ABD ASKERİ ATAŞESİ GENELKURMAY’A ÇAĞRILDI

Diplomasi trafiğinin diğer tarafında ise Amerika Birleşik Devletleri var. Barış Pınarı Harekat bölgesinde YPG’li teröristlerden doğan saldırıların artmasının ardından ABD’nin Ankara’daki askeri ataşesi Genelkurmay Karargahı’na davet edildi.

Güvenlik kaynaklarından alınan bilgiye göre, askeri ataşeye YPG’nin bölgeden bütünüyle çekilmesi hususunda verilen taahhüt anımsatıldı, terör örgütünün bölgedeki saldırılarının sürdüğü ifade edildi. Askeri ataşeden, devam eden bu durum konusunda izahat talep edildi.

YER YER ÇATIŞMALAR ÇIKIYOR

Bu esnada, Resul Ayn’ın güneyindeki bazı yerlerde Suriye Milli Ordusu ile YPG’li teröristler arasında bazen kuvvetli çatışmalar çıktığı bildiriliyor. Barış Pınarı Harekat bölgesi dışından Suriye Milli Ordusu askerlerine dönük havan ve çok namlulu roket atışları gerçekleştirildiği belirtiliyor. Türk Silahlı Kuvvetleri, bu atışlara obüslerle cevap veriyor.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.