YPG’li Teröristlerin Güvenli Bölgeden Çekilme Anları Görüntülendi

ABD ile varılan anlaşma gereği YPG’li teröristler güvenli bölgeden çekiliyor. Çekilme anları kameralar tarafından kaydedildi.

Türkiye’nin güney hududunda kurulmaya çalışılan terör koridorunu silmek, bölgeye barış ve huzur getirmek için yapılan Barış Pınarı Harekatı’nın kuvveti masaya da yansıdı. Türkiye ve ABD anlaşmaya vardı; YPG Güvenli Bölge’den çıkıyor.

120 SAAT ÇEKİLME SÜRESİ VERİLDİ

Türkiye, 120 saatlik çekilme süresi için operasyona ara verdi. Geri sayım devam ediyor. Salı günü akşam terör örgütüne çekilmesi için verilen süre bitecek.

Teröristlerin tespit edilen Güvenli Bölge’den çekilme dönemi sürüyor. Teröristlerin çıktığı anlar kameralar tarafından kaydedildi. Kameraya yansıyan çekilme görüntülerinde, terör örgütünün görüntü kaydedilmemesi için bölgede lastik yaktığı fark ediliyor.

SORUMLULUK ABD’DE

ABD ile uzlaşılan anlaşmaya göre, tespit edilen 120 saatlik sürede terör örgütü YPG ağır silahları bırakacak, tahkimatlar yok edilecek. Çekilme döneminde ise sorumluluk Amerika Birleşik Devletleri’nde.

Herhangi bir sebeple anlaşmaya uyulmazsa harekat kaldığı yerden sürecek.

ÇEKİLMEZLERSE OPERASYON DEVAM EDECEK

120 saatin bitmesinin ardından PKK/YPG tam manası ile tespit edilen bölgeden çıkarsa operasyon bitecek. Güvenli Bölge’nin kontrolü TSK’da olacak.

Onun da planları hazır. İlk aşamada 2 milyon Suriyeli’nin bölgeye dönmesine olanak sağlanacak. Askeri güçler ise hem sürecin izlenmesi hem de muhtemel saldırılara karşı alarmda.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı