YPG ile Esad’ın Anlaşmasının Detayları Ortaya Çıktı

YPG ile Suriye hükumetinin vardığı anlaşmanın detayları ortaya çıktı. Anlaşmada YPG’ye özerklik verilmesi de teklif edilmiş.

Türkiye’nin Barış Pınarı Harekatı’nda gelişme kaydetmesinin ve ABD’nin Suriye’nin kuzeyindeki tüm güçlerini çekme kararını vermesinin sonrasında dün Suriye’de sahada çarpıcı bir olay meydana geldi. Suriye’nin kuzeydoğusunu idare eden terör örgütü YPG, Şam hükumeti ile anlaşmaya vardı; Suriye ordusu güçlerinin bölgeye geldiği bildirildi. Bu olayların sonrasında terör örgütü ile Şam hükumetinin anlaşmasına yönelik detaylar da meydana çıktı.

ANLAŞMANIN DETAYLARI ORTAYA ÇIKTI

Anlaşmanın detaylarına yönelik belirsizlikler devam ederken farklı basın organlarında, terör örgütünün, Suriye ordusuna 5. Kolordu olarak dahil olacağı, yeni anayasada özerkliğin verileceği, ordunun yalnızca sınırlar değil şehir merkezlerine de gireceği, petrol tesislerinin Şam hükumetine verileceği ve hava sahasının Türk uçaklarına kapatılacağı iddia edildi.

ESAD’IN MÜNBİÇ VE KOBANİ’YE GİRECEĞİ İDDİA EDİLMİŞTİ

Türkiye’nin icra ettiği Barış Pınarı Harekatı’nda ABD hükumetinin Suriye’nin kuzeyinden bütünüyle çekilme kararı vermesinin sonrasında, Esad’ın idaresindeki Suriye ordusunun 48 saat içerisinde Münbiç ve Kobani’ye gireceği öne sürülmüştü.

SDG İLE ESAD ANLAŞTI

Rusya’nın Suriye’deki kuvvetlerinin sözcüsü, bir Rus kanalına gerçekleştirdiği açıklamada “ABD bölgeden askerlerini çeker çekmez Rus ve Suriyeli askerler Kobani ve Münbiç’e gidecek” demişti. Suriye’deki muhaliflere yakın olan İngiltere merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi de SDG’nin Rusya ile bir anlaşma yaptığı ve bu iki şehri Suriye ordusuna vereceği doğrultusunda doğrulanmış haberler aldıklarını açıklamıştı.

TÜRKİYE MÜNBİÇ’İ İSTİYOR

Fırat’ın batı tarafındaki ve Türkiye ile ÖSO’nun (yeni ismiyle Suriye Milli Ordusu) idare ettiği Cerablus’un hemen güneyinde yer alan Münbiç, uzun zamandır ABD ile Türkiye arasında anlaşmazlık meselesiydi. ABD askerleri şehir merkezinde Münbiç Askeri Konseyi’yle, şehir kırsalında da TSK ile ortak devriye yapıyordu. Türkiye ABD’den kontrolün TSK’ye bırakılmasını uzun süredir istiyor ve Münbiç Yol Haritası ismi verilen sürecin uygulanmadığını bildiriliyordu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı