adplus-dvertising

Yozgat’ta ‘Zimem Defteri’ geleneği ile borçlar siliniyor

Yozgat Valiliği, hayırsever vatandaşların katkılarıyla bir Osmanlı geleneği olan ve “Veresiye Defteri” manasına gelen “Zimem Defteri” uygulaması ile ihtiyaç sahibi vatandaşların bakkallara olan borçlarını kapatıyor.
Takip et
Yozgat’ta ‘Zimem Defteri’ geleneği ile borçlar siliniyor
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Yozgat Valiliğinin yaşama geçirdiği uygulama ile mahallelerdeki bakkallara ödeme güçlüğü çeken vatandaşların borçları, hayırsever vatandaşlar tarafından kapatılıyor. Bu doğrultuda Yozgat’ta iş insanı Gülşen İtik, Tuzkaya Mahallesinde bulunan bir bakkalda ortalama 20 hanenin borcunun yazılı olduğu veresiye defterini 4 bin 880 liraya satın alarak bütün borçları ödedi.

Yozgat’ta ‘Zimem Defteri’ geleneği ile borçlar siliniyor

Yozgat Valiliğinin Osmanlı geleneği olan Zimem Defteri (veresiye defteri) geleneğini sürdürme ismine bir kampanya başlattığını söyleyen İtik, “Bizler de iş insanları olarak birkaç mahallemizde bu uygulamayı devam ettirmek ismine mahalle sakinlerinin bakkaldaki borcunu kapatma kararı aldık. Mahallelinin bakkala olan 4 bin 880 lira borcunu ödedik, veresiye defterini aldık. Burada yaşayan mahalle halkının bu bakkala borcu kalmadı” şeklinde konuştu.
Bakkal Cihat Güneş ise, “Hayırseverler bakkala geldi, Zimem Defteri uygulamasını yaptılar. Mahalle sakinlerinin borçlarını kapattılar. Tamamına çok teşekkür ediyorum. Rabbim hayırlarını kabul etsin” diyerek konuştu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.