YouTube video kalitesini düşürme kararı aldı!

YouTube, pandemi döneminde artan internet trafiğine katkı sağlamak amacıyla Avrupa'da yayınlanan videoların kalitesini düşürmeyi planlıyor.
Takip et
YouTube video kalitesini düşürme kararı aldı!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Koronavirüs salgınının etkisiyle insanlar evde daha fazla vakit geçirmeye başladı. İnsanlar evde vakitlerini ise YouTube, Netflix gibi servislerdeki içerikleri değerlendirerek geçirdi. Bu da içerik servislerine ciddi bir trafik olarak yansıdı. Bu servisler ise kullanıcılarına aralıksız hizmet verebilmek için çalışmalar yapsa da artan yük, hizmet verememe olasılığını de ortaya çıkardı. Henüz bu şekilde bir olasılık gerçekleşmedi fakat Avrupa Birliği endüstri şefi Thierry Breton, aşırı yüklenmeyi engellemek için platformlara görüntü kalitesini düşürme çağrısında bulundu. Görünüşe göre bu çağrı ise cevap buldu.

YOUTUBE’TAN AB’DEKİ VİDEO KALİTESİNİ DÜŞÜRME KARARI

Reuters’ın haberine göre, YouTube, Avrupa Birliği endüstri şefi Thierry Breton’un aşırı yüklemeyi engellemek için görüntü kalitesini düşürme çağrısına cevap verdi. YouTube, AB’deki bütün trafiği standart kaliteye düşürmeye karar verdi. Yani AB’deki kullanıcılar, videoları standart kalitede izlemeye başlayacak.

30 GÜNLÜK SÜRE

Haberde YouTube tarafından yapılan açıklamada, “AB’deki bütün trafiği geçici olarak varsayılan standart tanıma geçirmeyi taahhüt ediyoruz” ifadelerinin kullanıldığı söylendi. Bir sözcü ise, kararın AB’den ayrılan İngiltere’yi de kapsadığını ve başlangıçta 30 gün süreceğini belirtti.

YouTube video kalitesini düşürme kararı aldı!

UZMANLAR AYNI FİKİRDE DEĞİL

Aşırı yüklenmeyi engellemek için çağrı yapan Breton, YouTube’un adımını memnuniyetle karşıladı. Uzmanlar ise akış hızlarını düşürmenin sadece geçici bir rahatlama sağlayabileceği görüşünde.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.