YouTube geliri olan fenomenlere vergi!

Dünyanın en büyük video platformu YouTube başta olmak üzere sosyal medya üstünden gelir elde edenler için yeni bir dönem başlıyor. Geliri 650 bin lirayı aşanlar beyanname verecek, kazançlarından yüzde 15 vergi alınacak.
Takip et
YouTube geliri olan fenomenlere vergi!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Sosyal medyada gelir elde edenlere yönelik bir dizi yeni vergi uygulamasını içeren 64 maddelik kanun teklifi Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edildi. Teklife göre, sosyal içerik üreticiliği ile mobil cihazlar için uygulama geliştiriciliğinde kazanç istisnası getiriliyor. İnternet ortamındaki sosyal ağ sağlayıcıları üstünden elde edilen kazançlar, gelir vergisinden istisna tutulacak.

Sabah’tan Hazal Ateş’in haberine göre bu istisnadan faydalanmak için Türkiye’de kurulu bankalarda bir hesap açılması ve bu faaliyetlere ilişkin bütün hasılatın bu hesap aracılığıyla tahsil edilmesi gerekecek. Bankalar, bu hesaplara aktarılan hasılat üstünden, aktarım tarihi itibarıyla yüzde 15 oranında gelir vergisi kesintisi yapmak ve beyan edip ödemekle yükümlü olacak. Bu tutar üstünden öte yandan tevkifat yapılmayacak. Youtuber’ların kira, faiz gibi başka faaliyetlerinden kaynaklanan kazanç ya da iratlarının bulunması, yüzde 15 stopaj kesintisine tabi olmalarına engel teşkil etmeyecek.

YouTube geliri olan fenomenlere vergi!

Komisyonda milletvekillerinin düzenlemeye yönelik soruları cevaplayan Gelir İdaresi Başkan Yardımcısı İdris Şenyurt, “Bu oran belirlenirken bu tarz faaliyette bulunanların kârlılık oranlarını belirledik ve bu oranlara göre vergi yükü nedir onu belirledik. Baktığımızda vergi yükü yaklaşık 15, 16 ve 17 civarındaydı, buna göre 15 tespit edildi. Çok yüksek tespit edildiği zaman bu insanlar yurtdışında da bu faaliyette bulunabilirler. Yurtdışında firma kurup düşük vergi oranlı ülkelerde faaliyet yapabilirler” diyerek konuştu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.