Yoldan Geçerken Vurulan Berkay’ın Davasında Karar

Beyoğlu'nda kız kaçırma mevzusu yüzünden çıkan çatışmada vurularak ölen Berkay İşlev (16) ve Ramazan Çelik'in (28) davası bugün sonuçlandı: 31 yıl hapis!

İstanbul/Beyoğlu’nda 29 Temmuz 2016 tarihinde yaşanan olayda, kız kaçırma mevzusu yüzünden çatışma çıkmış ve olay sırasında tesadüfen orada bulunan aracın içindeki Berkay İşlev (16) ve Ramazan Çelik (28) hayatını kaybetmişti.

31 YIL 11 AY 10 GÜN

Yaşanan olayın ardından biri tutuklu olmak üzere 8 kişinin yargılandığı daha bugün sonuçlandı. İStanbul 9. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davaya, tutuklu sanık H.K getirildi. Tutuksuz sanık Süleyman K. da duruşma salonunda hazır bulundu. Başka suçtan tutuklu sanık Ramazan K. Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile duruşmaya katıldı. Duruşmada, Berkay İşlev’in babası Mehmet Zeki İşlev ile annesi Fatma İşlev ve ölen Ramazan Çelik’in eşi Gül Çelik hazır bulundu. Taraf avukatları ve Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı avukatı da duruşmaya katıldı. 18 yaşından küçük tutuklu sanık H.K.’ye, Ramazan Çelik’i kasten öldürme, Berkay İşlev’e yönelik ‘Çocuğa karşı kasten öldürme’ ve ‘Kasten yaralama’ suçlarından toplam 31 yıl 11 ay 10 gün hapis cezası verildi. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı avukatı, tutuksuz sanıkların da tutuklanmasını ve sanıkların üst hadden indirim almaksızın cezalandırılmalarını talep etti.

İKİSİ DE ÇOCUK

Ölen çocuğa çok üzüldüğünü belirtmesinin ardından Berkay İşlev’in ailesine baş sağlığında bulunarak savunmasına başlayan tutuklu sanık H.K.’nin avukatı Cengiz Baysal, savunmasında “Son bir haftadır medyada bu konu çok yer aldı. Ölen 16 yaşındaki çocuğa ben de çok üzüldüm. Ölen çocuk ama sanık da çocuk ve 3 buçuk yıldır tutuklu. Davada maddi delil olarak tanıklar dışında delil yoktur. Müvekkilim kendisi teslim olmuştur. Olayda 7-8 kişi vardır ancak sadece müvekkilim tutukludur. Tanık ifadeleri sürekli çelişkili olmuştur. Müvekkilimin delil yetersizliğinden tahliyesini ve beraatini talep ediyorum.” ifadelerine yer verdi. Başka suçtan tutuklu bulunan sanık Ramazan K. ise kendileriyle alakalı bir durum olmadığını belirterek beraatini istedi. ahkeme olay anında silah kullandıkları belirlenen sanıklardan Ercan Ç.’yi 2 yıl 1 ay, Çağatay H.’yi ise 7 yıl 8 ay 15 gün hapse mahkum etti. Mahkeme, 6 sanığın ise beraatine hükmetti. Duruşma sonrası Berkay İşlek ve Ramazan Çelik’in aileleri ise sonuçtan memnun olmadıklarını ifade ederek açıklama yaptı. Berkay’ın annesi Fatma İşlev , “Bütün suçlular tek tek serbest bırakıldı. Sadece bir küçük yaşta olduğu için üzerine yıkmaya çalıştılar. Ona da küçük yaşta olduğu için indirimler uygulandı” derken baba Mehmet Zeki İşlev ise, “Müfettiş atanmasını istiyoruz” diye konuştu. Çatışmada ölen Ramazan Çelik’in eşi Gül Çelik de “İki çocuğum yetim kaldı.” dedi.

'Cevap kağıdım sosyal mesafeyi korudu' diyen öğrenci herkesi güldürdü

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı