adplus-dvertising

Yolcu uçağında pilot bilincini kaybedince uçağı yolcu indirdi!

Bahamalar’dan Florida’ya sefer düzenleyen yolcu uçağında havacılık tarihine geçen enteresan bir olay meydana geldi. 14 yolcunun bulunduğu Cessna tipi uçakta inişe dakikalar kala pilot aniden rahatsızlandı. Pilotun havada bir anda bilinci kaybederek uçağın kontrolünü bırakması üstüne devreye daha önce hiçbir uçuş tecrübesi bulunmayan bir yolcu girdi. Yolcu kulenin talimatlarını dinleyerek uçağı indirmeyi başardı.
Takip et
Yolcu uçağında pilot bilincini kaybedince uçağı yolcu indirdi!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Bahamalar’dan Amerika Birleşik Devletleri’nin Florida eyaletindeki Palm Beach Uluslararası Hava Alanı’na doğru uçan tek motorlu yolcu uçağının pilotu bir anda fenalaştı. Bilincini kaybeden pilotun yerine uçakta bulunan yolculardan biri kokpite girdi. Kokpitteki yolcu, kule ile temasa geçerek pilotun fenalaştığını ve kontrolün kendisine olduğunu belirtti. İsmi açıklanmayan yolcu ve kule arasında geçen konuşmada, “Burada ciddi bir vaziyet var. Pilot bir anda fenalaştı. Uçağı nasıl uçuracağımı bilmiyorum” ifadeleri geçti.

KULE TALİMATLAR VERMEYE BAŞLADI

Yolcu uçağında pilot bilincini kaybedince uçağı yolcu indirdi!

Yolcunun uyarısından sonra acil vaziyete geçen kule, önce uçağın bulunduğu konumu tespit etmek için sorular sordu. Uçağın kontrolünü alan yolcu tam olarak lokasyon veremediğini ve yalnızca Florida sahilini gördüğünü söyledi. Kule hava trafik kontrolünden sonra yolcuya sahile doğru devam etmesini ve inişle ilgişi talimatlar vermeye başladı.

Yolcu uçağında pilot bilincini kaybedince uçağı yolcu indirdi!

Kule ve yolcu arasında inişe ilişkin konuşmada, “Kanatları düz tutmaya çalışın ve benim için inmeye başlayıp başlamayacağınızı kontrol edin. Kolları ileri it ve çok yavaş bir hızda alçal. Sahili kuzeye ya da güneye doğru takip etmeye çalışın. Yerinizi bulmaya çalışıyoruz.” cümleleri kuruldu. Kulenin talimatlarını yerine getiren yolcu kısa zamanda uçağı güvenli bir biçimde indirmeyi başardı.

UZMAN İSİMLER ŞAŞKINLIĞINI GİZLEYEMEDİ

Yolcu uçağında pilot bilincini kaybedince uçağı yolcu indirdi!

New York Post gazetesine konuşan havacılık uzmanı John Nance ise yılladır havacılık sektöründe ilk defa bu şekilde bir vaziyetle karşılaşıldığını belirtti. Jet Blue pilotu Justin Dalmolin ABC 25’e verdiği demeçte, “Bu kişinin tek motorlu bir türbin uçağı uçurması ve iniş yapması inanılmaz. Bu olağanüstü bir vaziyet” şeklinde konuştu.

Yolcunun kimliği ve pilotun sağlık vaziyeti hakkında ayrıntılı bilgi verilmedi. Olay ile alakalı soruşturma açıldı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.