YÖK, transkript belgesinin e-Devlet üzerinden alınabileceğini açıkladı!

Transkript belgesi nasıl alınır? Yükseköğretim Kurulu (YÖK), üniversite öğrencilerinin transkript belgesini Türkçe ve İngilizce şeklinde e-Devlet üstünden alabileceğini duyurdu.
Takip et
YÖK, transkript belgesinin e-Devlet üzerinden alınabileceğini açıkladı!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın transkript belgesinin e-Devlet üstünden alınabileceğini açıklamasının sonrasında YÖK’ten yapılan bilgilendirmede, kurul tarafından başlatılan çalışmalar kapsamında ilk olarak üniversitelerin mevcut transkript belgelerinin incelenip taslak bir transkript belgesi yaratıldığı söylendi.

Söz konusu taslak belgenin tüm üniversitelere gönderilip yetkililerin görüş ve önerilerinin alındığı aktarılan bilgilendirmede, daha sonra son biçimi verilen belgenin üniversitelere standart bir form biçiminde gönderildiği aktarıldı.

Bilgilendirmede, YÖK’ün kendi bilgi işlem sistemi ile üniversite bilgi sisteminin uyumunun sağlandığına işaret edilerek, kurulun e-Devlet sistemindeki bölümünden transkript belgesinin verilebilmesi için veri girişlerinin tamamlanması hususunda üniversitelere yazı gönderildiği hatırlatıldı.

Devlet ve vakıf üniversitelerinin de bu verilerin sisteme girişlerini sağladığı aktarılan bilgilendirmede, şunlar kaydedildi:

“Lisans ve lisansüstünde halihazırda öğrenci olan ve mezun olacak öğrenciler transkript belgelerini, YÖK’ün e-Devlet kapısı üstündeki alanına giriş yaparak ‘Transkript Belgesi Sorgulama’ kısmından ücretsiz, kolay ve hızlı bir biçimde temin edebilecek. Önceki senelerde mezun olan öğrencilerin transkript belgeleri de üniversitelerin olanakları doğrultusunda yapılacak ek çalışmalar sonucunda üniversiteler tarafından e-Devlet sistemine yüklenecek.

YÖK’ün bu dijital hizmeti sayesinde transkript belgeleri e-Devlet kapısı üstünden ‘Türkçe ve İngilizce’ olarak ilk defa çift dilde de alınabilecek. Daha önceden yabancı dilde transkripte ihtiyaç duyan öğrenci yahut mezunlar, çok sayıda üniversite bu hizmeti sunamadığı için transkriptlerini tercüme bürolarında para karşılığı tercüme ettirmek durumundaydı. Bu vaziyet özellikle il dışından yahut ülke dışından müracaat yapan öğrenci ve mezunlar için zaman ve maddi kayba yol açmaktaydı.”

Bu hizmet sayesinde öğrencilerin tercüme masraflarından kurtulacağı gibi yatay geçiş yapması halinde e-transkript belgesine çok kolay erişim sağlayabileceği vurgulanan bilgilendirmede, üniversitelerin de bu çalışma sayesinde kırtasiye giderlerinden tasarruf ederek, personel ve iş yükü masrafını azaltacağı açıklandı.

BARKOD NUMARASIYLA YAHUT KARE KODLA DOĞRULAMA YAPILABİLECEK

Bilgilendirmede, öğrencilerin internete erişim sağlayabildikleri her yerden e-Devlet aracılığıyla “barkodlu” ve “kare kodlu” transkript belgesi alabileceği hatırlatılarak, şu ifadeler kullanıldı:

“Belgenin ibraz edildiği kurumlar ve kişiler söz konusu transkriptin kontrolünü, YÖK’ün e-Devlet kapısı üstündeki alana giriş yaparak ‘Transkript Belgesi Doğrulama’ kısmında barkod numarasıyla yahut YÖK Mobil uygulamasıyla kare kod aracılığıyla yapabilecek. Transkript belgesi, e-Devlet kapısı üstünden verileceği için kişi ve kurumlar açısından daha güvenli olacak. Bu sayede sahte transkript belgelerinin çıkarılması neredeyse olanaksız hale gelecek.”

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.