adplus-dvertising

YÖK Başkanı Özvar: ‘2 milyon 900 binden fazla aday arasından 850 bini yerleşti’

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Erol Özvar, “2022 YKS yerleştirme neticelerine göre, puanı hesaplanan ortalama 2 milyon 900 binden fazla aday arasından, açık öğretim hariç ortalama 850 bini yerleşti” şeklinde konuştu.
Takip et
YÖK Başkanı Özvar: ‘2 milyon 900 binden fazla aday arasından 850 bini yerleşti’
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

YÖK Başkanı Erol Özvar, 2022 Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) yerleştirme neticelerinin açıklanmasının sonrasında sosyal medya hesabından konuyla alakalı paylaşım yaptı. YKS neticelerinin hayırlı olmasını dileyen Özvar, gençleri tebrik etti.

YÖK’te veriye dayalı attıkları adımların meyvesini verdiğini ifade eden Özvar, YKS yerleştirme neticelerine göre, KKTC üniversiteleri hariç yükseköğretim kurumlarının kontenjanlarının yüzde 99’unun dolduğunu kaydetti.
KKTC üniversiteleri hariç yükseköğretim kurumlarının boş kontenjanlarının geçen sene 164 bin civarında olduğunu, bu sene bu sayının 13 bine kadar düştüğünü not düşen YÖK Başkanı Özvar, YKS’de barajın kaldırılması ve sınav süresinin uzatılması gibi değişikliklerin üniversiteleri daha ulaşılabilir hale getirdiğini söyledi.

Gelecek senelerde daha kapsayıcı bir sisteme geçerek kamu kaynaklarının etkin kullanımı için planlamalara devam edeceklerini vurgulayan Özvar, şunları aktardı:

“Rekabetçi ve eleyici bir sistemimiz olduğu için öğrencilerin niteliği konusunda kaygımız olmamalı. 2022 YKS yerleştirme neticelerine göre, puanı hesaplanan ortalama 2 milyon 900 binden fazla aday arasından, açık öğretim hariç ortalama 850 bini yerleşti. YÖK olarak, yerleşen öğrencilerimizin daha iyi şartlarda ve daha özellikli eğitim almaları için planlamalarımıza devam ediyor, sistemi bütün yönleri ile iyileştirmeye çalışıyoruz.”

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.