YÖK Atlas tercih robotu nasıl kullanılır? YKS tercihleri nasıl yapılır?

YKS 2020 sonuçları açıklanmasının ardından tüm adaylar kendi puanlarına uygun olan üniversite ve bölümler hakkında araştırmalar yapmaya başladı. YÖK Atlas ile öğrencilerin tercih işlemleri artık çok daha kolay hale geliyor. Üniversite sınav sonuçlarının açıklanmasının ardından tercihler için geri sayım başladı. İstediği üniversiteye kayıt yaptırmak için adaylar taban puanları ve kontenjanlar ile ilgili ayrıntıları araştırıyor. Peki, YÖK Atlas nedir, nasıl kullanılır? İşte YKS tercihlerinde kolaylık sağlayacak YÖK Atlas ile ilgili ayrıntılar...
Takip et
YÖK Atlas tercih robotu nasıl kullanılır? YKS tercihleri nasıl yapılır?
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

YÖK Atlas tercih robotu nasıl kullanılır? tercih yapacak adaylar tarafından en çok araştırılan konular arasında yer alıyor.Tercih yapacak adayların en çok kullandığı yöntemlerden biri de YÖK Atlas tercih robotu. Ancak, bu yöntemi kullanmayı bilmeyen pek çok kişi arama motorlarında YÖK Atlas tercih robotu nasıl kullanılır sorusuna yanıt arıyor. Üniversitelerin geçmiş yıllardaki taban puanları ve kontenjanları hakkında yol gösteren YÖK Atlas tercih robotu, seçecekleri üniversite ve bölümler için tercih listesi hazırlığında olan adayların oldukça işine yarıyor. İşte, YÖK Atlas nasıl kullanılıyor? sorusu ile ilgili detaylar!

YÖK ATLAS TERCİH ROBOTU NASIL KULLANILIR?

“Üniversite Seç” kutucuğuna üniversite ismi girerek, o üniversitedeki lisans programlarının listesini görebilirsiniz. Detayları görmek için programın üstüne tıklayabilirsiniz.

“Program Seç” kutucuğuna ilgi duyduğunuz programı (mesleği) girdiğinizde, bu isimli programların bulunduğu üniversiteleri görebilirsiniz. Detaylarını görmek istediğiniz program için üniversitesinin üzerini tıklayabilirsiniz.

YÖK ATLAS TERCİH ROBOTU İÇİN TIKLAYINIZ

YÖK ATLAS NEDİR?

YÖK Atlas ile üniversite adayları, üniversite ve meslek tercihi yaparken daha kolay ve sağlıklı adımlar atabiliyor. YÖK Atlas tercih sihirbzı ile önceki senelerin lisans ve önlisans taban puanları ve kontenjan durumlar görüntüleniyor.

YKS TERCİHLERİ NE ZAMAN YAPILACAK?

Üniversite tercihleri 6-14 Ağustos tarihleri arasında yapılacak.

Üniversite tercihi yapmaya hazırlanan adayların en çok dikkat ettiği konulardan biri de kendilerine en uygun üniversite ve bölümü seçmek. 6-14 Temmuz tarihleri arasında tercih yapacak olan adaylar en doğru üniversite ve bölümü seçmek için YKS Tercih Kılavuzu ve YÖK Atlas’tan faydalanıyor. Geçmiş dönemde üniversitelerin, taban puanlarını, kontenjanını, başarı sıralamasını gösteren YÖK Atlas tercih robotu üniversiteye girecek adaylara rehberlik ediyor. Peki, YÖK Atlas tercih robotu nasıl kullanılır. İşte, üniversite adaylarının en kritik dönemlerinden biri olan tercih dönemi öncesinde YÖK Atlas hakkında merak edilen soruların yanıtı!

YÖK ATLAS TERCİH ROBOTU NASIL KULLANILIR?

YÖK Atlas Tercih Sihirbazı ile tercih yapacak olan adaylar ” https://yokatlas.yok.gov.tr ” adresine girerek üstte bulunan “Program Atlası” bölümünden öncelikle “lisans atlası” veya “önlisans atlası” seçeneklerinden birini seçmelidir. “Program seç” bölümünden istenilen bölümü seçerek bu programların bulunduğu üniversitelerin listesi görüntülenebilmektedir. “Üniversite seç” bölümünden ise adaylar istedikleri üniversitelerin puan türlerine göre belirlenen bölümlerin listesini görüntüleyebilir. Görüntülenen bölümün detaylarında ise:

Genel Bilgiler (2019)
Kontenjan, Yerleşme ve Kayıt İstatistikleri (2019)
Yerleşenlerin Cinsiyet Dağılımı (2019)
Yerleşenlerin Geldikleri Coğrafi Bölgeler (2019)
Yerleşenlerin Geldikleri İller (2019)
Yerleşenlerin Öğrenim Durumu (2019)
Yerleşenlerin Liseden Mezuniyet Yılları (2019)
Yerleşenlerin Mezun Oldukları Lise Alanları (2019)
Yerleşenlerin Mezun Oldukları Lise Grubu / Tipleri (2019)
Yerleşenlerin Mezun Oldukları Liseler (2019)
Yerleşen Okul Birincileri (2019)
Taban Puan ve Başarı Sırası İstatistikleri (2019)
Yerleşen Son Kişinin Profili (2019)
Yerleşenlerin YKS Net Ortalamaları (2019)
Yerleşenlerin YKS Puanları (2019)
Yerleşenlerin YKS Başarı Sıraları (2019)
Ülke Genelinde Tercih Edilme İstatistikleri (2019)
Yerleşenler Ortalama Kaçıncı Tercihlerine Yerleşti ? (2019)
Yerleşenlerin Tercih Eğilimleri – Genel (2019)
Yerleşenlerin Tercih Eğilimleri – Üniversite Türleri (2019)
Yerleşenlerin Tercih Eğilimleri – Üniversiteler (2019)
Yerleşenlerin Tercih Eğilimleri – İller (2019)
Yerleşenlerin Tercih Eğilimleri – Aynı/Farklı Program (2019)
Yerleşenlerin Tercih Eğilimleri – Programlar (Meslekler) (2019)
Yerleşme Koşulları (2019 YKS)
bilgileri mevcut.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.