Yoğurt Yerken Buna Dikkat Edin!

30 Kasım 2019, 21:44 tarihinde eklendi
Probiyotik ve prebiyotikleri tüketirken dikkat edilmediği sürece yeteri kadar faydalarından yararlanamadığımızı belirten uzmanlar püf noktaları açıkladı.
Takip et
Yoğurt Yerken Buna Dikkat Edin!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Trakya Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hacı Ali Güleç, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Prof. Dr. Fehmi Yıldız Konferans Salonu'nda düzenlenen "Prebiyotikler: Sağlığımıza Etkileri, Üretimi ve Biyoteknolojik Araştırmalar" konferansında, probiyotik ve prebiyotik kavramlarının karıştırıldığını söyledi.

AA'nın haberine göre; Probiyotiklerin kefir ve yoğurt ürünlerinde bulunan canlı organizmalar, prebiyotiklerin ise bunları besleyen doğal takviyeler olduğunu belirten Güleç, "Probiyotik ve prebiyotik dengesini doğru beslenmeyle sağlayabiliriz. Bir kase yoğurt yiyorsak yanında bir tane elma mutlaka gün içerisinde tüketmemiz gerekiyor. Ayrıca yeşil sebze, kırmızı pancar, yer elması ve bamya ile vücudumuza yararlı olan probiyotik ve prebiyotikleri alabiliriz" diye konuştu.

Yapılan araştırmalarda gün içerisinde yiyilen yoğurt dışında mutlaka bir elma yenmesi gerektiği belirtiliyor.

Ayrıca yapılan açıklamaya göre zayıflamak ve kilo kontrolü için sadece prebiyotik ürünlerle beslenmenin yeterli olmayacağını, bu şekilde bağırsağınıza gerekli bakterileri alıp orada öldürdüğümüzü, faydalı olması için dengeli beslenmemiz gerektiği dile getirildi.

Yoğurt Yerken Buna Dikkat Edin!

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.