YKS’nin matematik sorularından 8 net çıkaran sınavı kazanır!

YKS son 4 senenin en zor sınavı olarak değerlendirildi. AYT matematikten 8 net çıkaranların bile başarılı bir netice elde edeceği söyleniyor.
Takip et
YKS’nin matematik sorularından 8 net çıkaran sınavı kazanır!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

2018’den beri uygulanan Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nın (YKS) bu sene 4’üncüsü yapıldı. 2.6 milyondan fazla adayın müracaat yaptığı YKS son 4 senenin en zor sınavı olarak değerlendirildi.

Sabah’tan Ceyda Karaaslan’ın haberine göre sınavın ilk oturumu olan Temel Yeterlilik Testi’nde (TYT) süre yetmedi. İkinci oturum olan Alan Yeterlilik Testi’ndeki (AYT) matematik soruları adayları oldukça zorladı. Türkiye genelinde bütün testlerdeki doğru yanıt ortalamalarının oldukça düşük olacağı düşünülüyor. Buna bağlı olarak adayların daha düşük puanlarla daha iyi sıralamalar elde edebilecek. AYT matematikten 8 net çıkaranların bile başarılı bir netice elde edeceği söyleniyor. Adayların en gözde bölümleri geçen seneye göre çok daha düşük netlerle kazanma şansı yüksek. Örneğin bu sene TYT Türkçe’de 23, matematikte 30, sosyal bilimlerde 15, fen bilimlerinde 17, AYT matematikte 30, AYT fen testinde de 35 net çıkaran aday bir tıp fakültesine rahatlıkla yerleşebilecek. Benzer biçimde hukuk fakülteleri için TYT Türkçe’den 30, matematikten 18, sosyal bilimlerden 12, fen bilimlerden 2, AYT’de ise edebiyattan 32, matematikten de 12 net çıkarmak yeterli. Bilgisayar mühendisliği için TYT’de Türkçe’den 20, matematikten 10, sosyal bilimlerden 6, fen bilimlerinden 4 net. AYT’de ise matematikten 8 fen bilimlerinden 7 net yeterli.

NETICELER 4 AĞUSTOS’TA

YKS neticeleri 4 Ağustos’ta açıklanacak. Bu tarihten itibaren de tercih dönemi başlayacak. Geçen sene pandemi sebebiyle adaylara TYT’de ek süre verilmiş, 180 olan baraj puanı ise 170’e çekilmişti. Arıca adaylar uzaktan eğitim döneminde aldıkları konulardan sınavda muaf tutulmuştu. Bu sebeple geçen sene ortalamalar yüksek, sıralamalar ise daha düşük olmuştu. Fakat bu sene bu istisnalar uygulanmadı. Dolayısıyla adayların sağlıklı tercih yapabilmesi için geçen senenin verilerini çok dikkate almamaları gerekiyor. Eğitim uzmanları adayların kaç netle hangi programlara yerleşebilecekleri konusunda en sağlıklı referansın 2018’deki YÖK Atlas verilerinin olduğunu belirtti. Adaylar 2018 YÖK Atlas bakarak kaç netle hangi programa girebileceklerini hemen hemen tahmin edebilirler.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.