adplus-dvertising

YKS öncesi ailelere ve adaylara kritik uyarılar

Sınav stresi ve baskısını azaltan uyarılarda bulunan Eğitim Uzmanı Özgür Akoğlan, “Sınava girecek adaylara ‘hazır mısın, nasılsın, nasıl hissediyorsun?’ tarzı sorular sorulmaması gerekiyor” şeklinde konuştu.
Takip et
YKS öncesi ailelere ve adaylara kritik uyarılar
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Üniversite sınavlarında son haftaya girildi. Sınava her ne kadar üniversite adayları katılacak olsa da aileler de en az onlar kadar heyecanlı. Fakat bu tatlı heyecan ara sıra paniğe ara sıra de strese yol açıyor. Dolayısıyla sınav öncesi üniversite adaylarına olduğu kadar ailelere de bazı işler düşüyor. Konuyla alakalı değerlendirmelerde bulunan İstanbul Topkapı Üniversitesi Eğitim Uzmanı Özgür Akoğlan, “Öğrenciler için mühim bir adım olan üniversite sınavına oldukça az bir müddet kaldı. Sene içerisinde bizlere hep ‘çocuğum için ne yapabilirim?’ diyerek sormuştunuz” sözleriyle mühim tavsiyeler paylaştı.

YKS öncesi ailelere ve adaylara kritik uyarılar

“Alışık olunan düzenden çıkılmamalı”
“Sınava girecek adaylara ‘hazır mısın, nasılsın, nasıl hissediyorsun?’ tarzı sorular sorulmaması gerekiyor” diyen Akoğlan, “Arkadaşlarıyla kıyaslama yapmıyor, yargı cümleleri kurmuyoruz. Aile için maddi ve manevi problemleri mümkün olduğu kadar bu hafta çocuklara yansıtmıyoruz. Sınav kaygısının belirgin niteliklerinden birisinin olumsuz ailevi koşullar olduğunu unutmayalım” uyarısında bulundu.

Bugüne kadar süregelen düzenin sınav haftasında değiştirilmemesi gerektiğinin de altını çizen Özgür Akoğlan, “Yeme içme ve uyku düzenine müdahale etmeyelim öğrencinin bugüne kadar alışık olduğu düzeni koruması noktasında yardımcı olabiliriz. Özellikle ek gıdalar, vitaminler vs. noktasında ısrarcı olmamalıyız. Sınav sabahı hiç alışık olmadığı yiyecekler yemesini teklif etmemeliyiz” şeklinde konuştu.

YKS öncesi ailelere ve adaylara kritik uyarılar

“TYT sonrası AYT’nin olduğu unutulmamalı”
Özgür Akoğlan, “Evde aşırı gürültülü bir ortam ya da başka bir çocuğumuz daha varsa üniversite adayımızın deneme sınavı çözdüğü saat aralığında dışarıda yahut farklı odada olmalıyız. İster istemez bazı ebeveynlerde son dönemlerde gerginlikler, stres artabilir. Bu oldukça normal bir vaziyet. Burada mühim olan kendi gerginliğimizi çocuklara yansıtmamaya çalışmamızdır. Çocuğunuz istemiyorsa beraber sınava gitmeyin. Bu onda gerginlik yaratabilir ve sınav anında kaygılanmasına yol açabilir.” değerlendirmesinde bulundu.

TYT’nin hemen ardından AYT’nin olacağını hatırlatan Akoğlan, “TYT sınavı sonrası çocuklarınızla vaziyet değerlendirmesi yapmayın. Çünkü hemen ardından AYT sınavına odaklanması gerekiyor. AYT sınavı sonrası öğrencinin bir müddet dinlenmesine fırsat verdikten sonra artık vaziyet değerlendirmesi yapabilirsiniz. Tercih dönemi için bölüm ve üniversite seçimlerinde yardımcı olabilirsiniz.” tavsiyelerinde bulundu.

“Öğrenciler sınav yöntemi geliştirmeli”
Üniversite adaylarına da kritik önerilerde bulunan Eğitim Uzmanı Özgür Akoğlan, öğrencilerin sınava yönelik bir yöntem tespit etmesi gerektiğini ifade etti. Özgür Akoğlan, “TYT’de hangi testten başlayıp daha sonra hangisine geçeceğimizi belirlememiz gerekiyor. Zaman kullanımı ile alakalı sorununuz varsa zaman yönetimi çalışması yapabilirsiniz. Turlama tekniğini öğrenmemiz oldukça mühim.” ifadelerini kullandı.

YKS öncesi ailelere ve adaylara kritik uyarılar

Akoğlan, “Sınava bir hafta kala tüm konular karışmış hatta unutmuş gibi hissedebilirsiniz. Eğer yeterince çalıştıysanız sınav esnasında bu konuları tamam aklınıza gelecektir.” şeklinde konuştu.

“Testler arasında dinlenin”
“Sınav anında molalar vermekten kaçınmayın.” hatırlatmasında da bulunan Akoğlan, “Kalemi bırakıp, arkanıza yaslanın ve nefes egzersizleri yapın. Testler ve bölümler arasında mutlaka dinlenin. Bunu zaman kaybı olarak görmeyin. Sık sık saate bakmayın. Bu sizi strese ve kaygıya sürükleyebilir. Sınav sonunda zaman kalırsa kaydırma yapmış olmamak için cevapları doğru işaretleyip işaretlemediğinizi kontrol etmenizde yarar var.” şeklinde konuştu.

Eğitim Danışmanı Özgür Akoğlan, sözlerini “TYT sınavı bittikten sonra doğru ve yanlış cevaplarınız da asla bakmayın kötü bir netice moralinizi bozabilir AYT için odaklanamayabilirsiniz.” tavsiyesi ile noktaladı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.