YKS ne zaman, ertelendi mi? 2021 YKS sınav tarihleri ve saatleri

Adaylar başvurularını, elektronik ortamda ÖSYM Başvuru Merkezleri aracılığıyla veya bireysel olarak ÖSYM'nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden veya ÖSYM Aday İşlemleri Mobil Uygulamasından tamamladı. YKS'ye girecek adaylara HES kodu uyarısı yapıldı. Peki YKS ve LGS ertelendi mi, iptal mi? YKS ne zaman yapılacak?
Takip et
YKS ne zaman, ertelendi mi? 2021 YKS sınav tarihleri ve saatleri
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Üniversite eğitimi görmek isteyen öğrencilerin YKS sınav tarihi araştırmaları devam ediyor. Üniversitede okuyabilmek için hazırlıklarını sürdüren öğrenciler, 2021 yılında YKS oturum tarihlerini sorguluyor.

ÖSYM tarafından uygulanacak olan YKS için tarihler belli oldu. Ayrıca adaylara HES kodu uyarısı da yapıldı. YKS sınavları Haziran ayında gerçekleşecek.

2021 YKS NE ZAMAN?

2021 Yükseköğretim Kurumları Sınavı (2021-YKS) 26-27 Haziran tarihlerinde gerçekleştirilecek.

Temel Yeterlik Testi (TYT) 26 Haziran, Alan Yeterlik Testleri (AYT) ve Yabancı Dil Testi (YDT) 27 Haziran tarihlerinde uygulanacak.

YKS üç oturumda yapılmaktadır. 1 Oturum TYT (Temel Yeterlilik Testi) 26 Haziran Cumartesi saat 10.15’te yapılacak. Oturum 135 dakika sürecek.

2. Oturum AYT (Alan Yeterlilik Testi) 27 Haziran 2021 Pazar saat 10.15’te yapılacak. Oturum 180 dakika sürecek.

3. Oturum YDS (Yabancı Dil Testi) 27 Haziran 2021 Pazar saat 15.45’te başlayacak. Oturum 120 dakika sürecek.

Yabancı Dil Testi (AYT) 17 Haziran (öğleden sonra) gerçekleştirilecek..

YKS SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Söz konusu sınavların sonuçları ise 4 Ağustos 2021’de adayların erişimine açılacak.

ÖSYM’nin resmi internet sitesinde ise sınav tarihlerinin değişebileceği belirtildi. ÖSYM “Kovid-19 salgınının seyrine göre yeni tedbirler alınması durumunda 2021 Yılı Sınav Takvimi güncellenebilecektir” açıklaması yaptı.

HES KODU UYARISI

Sınava başvuruda HES kodu bilgisi alınacağından adayların, sınava başvuru işlemi yapmadan veya başvuru için başvuru merkezlerine gitmeden önce HES kodunu edinmiş olmaları gerekmektedir. Adaylar, HES kodunun nasıl edinileceği bilgisine Sağlık Bakanlığının https://hayatevesigar.saglik.gov.tr internet adresinden ulaşabileceklerdir.

LGS VE YKS İPTAL EDİLECEK Mİ?

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından açıklanan takvime göre Liselere Geçiş Sınavı 06 Haziran 2021 tarihinde yapılacak. 8. sınıf öğrencileri sözel ve sayısal alan olmak üzere 2( iki) oturuma katılacak.

Şuan için sınavların ertelenmesine yönelik resmi bir açıklama bulunmazken ÖSYM YKS başvuru kılavuzunda ” Kovid-19 salgınının seyrine göre yeni tedbirler alınması durumunda 2021 Yılı Sınav Takvimi güncellenebilecektir” ibaresi yer aldı.

Koronavirüs hakkında alanında uzman isimlerin yaptığı açıklamalar dikkate alındığında virüsün yaz aylarında etkisi kış aylarıyla kıyaslandığında daha az oluyor. Sınavların ertelenmesiyle ilgili resmi bir açıklama bulunmazken Milli Eğitim Bakanlığı ve ÖSYM sınav gününe kadar yapılan değerlendirmeleri dikkate alarak son kararı verecek.

2020 SINAV TAKVİMİ DEĞİŞMİŞTİ!

2020 yılının başında ÖSYM tarafından belirlenen takvime göre üniversite sınavı 25-26 Temmuz tarihlerinde gerçekleştirilecekti. Pandemi döneminin yaşanmasının ardından ÖSYM sınavların öne çekilerek 26-27 Haziran tarihinde gerçekleştirilmesi kararını aldı. MEB ise 2020 yılında yapılacak merkezi sınavın öğrencilerin kendi okullarında yapılması kararını alarak sınavın 20 Haziran’da düzenlemişti.

SINAVLARDA YENİ DÖNEM!

Koronavirüsün hayatımıza girmesinin ardından yapılan merkezi sınavlarda da bir takım değişiklikler meydana geldi. Geçtiğimiz yıl düzenlenen Yükseköğretim Kurumları sınavı oturumlarında sınav binasına girişte ateş ölçümü yapılırken öğrencilere maske ve dezenfektan dağıtıldı.

Sınav merkezlerinde yaşanacak yoğunluğun önüne geçilebilmesi için adaylar ve sınav görevlileri dışında okul bahçelerine kimse kabul edilmedi. Öğrenciler sınav salonlarına teker teker alınırken sınav salonlarında oturma düzeni sosyal mesafeye uygun olarak dizayn edildi.

.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.