YKS-LGS sınavları ertelenecek mi? Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’tan canlı yayında açıklama

Milyonlarca öğrenciyi yakından ilgilendiren Liseye Geçiş Sınavı (LGS) ve Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) sınavları ile ilgili flaş bir son dakika gelişmesi yaşandı. Konuyla ilgili olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan bir son dakika açıklaması yaptı ve ertelenebileceğini söyledi. . Canlı yayında Ziya Selçukm bu sorulara cevap verdi. kiLGS ve YKS sınavları ne zaman yapılacak, sınavları ertelenecek mi?

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, katıldığı canlı yayında soruları yanıtlıyor. Selçuk, Erdoğan’ın açıklamaları sonrası ‘YKS ve LGS sınavları ertelenecek mi?’ sorusuna “Olasıklıklar dahilinde gördüğümüz bir konu” dedi.

İşte Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un açıklamalarından öne çıkanlar:

Biz sınavlar konusunda ertelenmesi konusunda bir karar verecek olursak bizim olasılıklar içinde gördüğümüz bir konu olur. Öğrencilerin gireceği sınavlarda okulların açık olduğu zaman işlenen sorularını sınav paketimiz de var, tüm konuları işleyen soru paketimiz de var. Şu anda bizim erteleme gibi bir konu masamızda yok. bilim Kurulu ile bağlantılı olarak değerlendiriyoruz. Her koşulda tedbirimizi almamız gerekiyor.

Uzaktan eğitim ile alınan konular sınava dahil olmayacak, yüz yüze eğitimde alınan konular sınava dahil olacak. Sadece okul açıkken işlenen konulardan sınav olacak.

Uzaktan eğitim için her bir sınıf için her bir ders için olacak. Uzaktan eğitim ile sadece ders olmayacak sanatsal, eğlenceli etkinlikler de olacak.

Öğrenciler bu dersleri izlerlerse ve erişmek isteyeceği her içerik EBA’da var. Sadece uzaktan eğitimle beklentiler karşılanamaz. 20 dakikalık dersler olacak, öğretmenler anlatacak.

(Yaz tatili geç mi başlayacak?) Her türlü senaryo ile çalışmamız var. Her türlü çalışmamız ve altyapımız var.

Hayat devam ediyor, sükunet içinde, tedbirlerimiz alarak gereğini yaptığımız kanaatindeyim. Her hafta etkinlik önerileri yayımlıyoruz. Okulun açıldığı ilk gün teneffüs 40 dakika olacak.

YKS – LGS ERTELENDİ Mİ? CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’DAN AÇIKLAMA

Corona virüs tedbirleri ile ilgili açıklama yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, YKS ve LGS’ye dair süreç ile ilgili “Haziran ayında yapılacak Liselere Geçiş Sınavı ve üniversiteye giriş sınavının soru hazırlıkları da yapılacaktır. Gelişmelere göre bu sınavları da ileri bir tarihe ertelemeyi gündemimize alabiliriz.” dedi.

2020 LGS NE ZAMAN?

Milyonlarca öğrencinin heyecanla beklediği 2020 LGS sınavı 7 Haziranda yapılacak. Sınavda iyi bir başarı elde eden öğrenciler istediği okulda okuma şansı kazanacak.

2020 YKS NE ZAMAN?

YKS 1. Oturum Temel Yeterlilik Testi (TYT) 20 Haziran 2020 Cumartesi günü saat 10.15’te başlayacak. Sınav 135 dakika sürecek.

YKS 2. Oturum Alan Yeterlilik Testleri (AYT),21 Haziran 2020 Pazar günü saat 10.15’te başlayacak. Sınav 180 dakika dakika sürecek.

YKS 3. Oturum Yabancı Dil Testi (YDT),21 Haziran 2020 Pazar günü saat 15.45’te başlayacak. Sınav 120 dakika sürecek.

YKS GEÇ BAŞVURU NASIL YAPILIR? ÜCRET NASIL YATIRILIR?

YKS geç başvuru günü bugün ve yarın olarak belirlendi. ÖSYM adayların internet üzerinden yapacağı başvuruları yarın (19 Mart) saat 23.59’a kadar almaya devam edecek. YKS geç başvuru ücreti (TYT/AYT/YDT Her Biri İçin)105 TL olarak belirlendi. 2019-TYT Puanı 200 ve üzeri olan ve bu puanını 2020-YKS’nin hiçbir oturumuna girmeden, 2020-YKS’de merkezi yerleştirmede veya özel yetenek sınavıyla yerleştirmede kullanmak isteyen adaylar için 2020-YKS geç başvuru ücreti 30 TL olarak belirlendi. Başvuru ücreti, geç başvuru günlerinde ödenmelidir.

Haber Etiketleri

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı