adplus-dvertising

Yine merkezi ezan sistemine girdiler, şarkı dinlettiler

İzmir’in Torbalı ilçesinde, gece saatlerinde, camilerin merkezi ezan sistemlerine girilerek kısa zamanlı müzik yayını yapıldı. O anlar ise bir vatandaşın cep telefonu kamerasına yansıdı.
Takip et
Yine merkezi ezan sistemine girdiler, şarkı dinlettiler
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Sosyal medyada Torbalı ilçesinde bulunan Yunus Emre ve Ayrancılar Merkez camilerinin hoparlöründen müzik yayını yapıldığına ait olduğu ileri sürülen görüntüler yayıldı. Bülent Ersoy’un “Yüzünü göremem” isimli şarkısının hoparlörden dinletilmesi üstüne, görevliler hemen müdahale ederek ses sistemlerini kapattı.

Yine merkezi ezan sistemine girdiler, şarkı dinlettiler

Müftülük: “Hemen sistem kapatıldı”

Meydana Gelen olay ile alakalı İzmir İl Müftülüğü, dün gece saat 22.00 sıralarında Torbalı ilçesi Ayrancılar Mahallesi’nde bulunan Yunus Emre Camii ve Ayrancılar Merkez Camii’nin ses sistemine girilerek müzik yayını yapıldığını, bunun üstüne görevlilerin vaziyete müdahale ederek ses sistemini kapattıklarını açıkladı. Bu arada, olayla alakalı soruşturma başlatıldığını bildirdi.

Daha öncede müzik yayınları yapılmıştı

İzmir’de geçtiğimiz senelerde 2 gün üst üste camilerde müzik yayını yapılmıştı. 20 Mayıs 2020 tarihinde İzmir’in çeşitli bölgelerindeki bazı camilerde kimliği belirsiz kişiler tarafından İtalyan partizan marşı olarak bilinen ‘Çav Bella’ çalınması üstüne soruşturma açıldı. 21 Mayıs günü ise Bornova ve Bayraklı ilçelerinde Selda Bağcan şarkıları çalınmıştı. Bunun üstüne İzmir İl Müftülüğü, yapılan bu saldırılara önlem maksatlı olmak üzere İzmir’de merkezi ezan sistemi uygulamasına geçici bir süreyle son verilmişti.

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın merkezi ezan sistemden vazgeçilmesi tavsiyesine karşın bazı il ve ilçelerde bu sistem sürüyor.

Akın Küçükkurt – Yılmaz Yalçın – Abdulkadir Barış

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.