adplus-dvertising

Yılmaz’ın ağabeyi Sabbah Hacı Sait: ‘O zamanın iktidarına yazıklar olsun’

Irak’ın İstanbul Konsolosluğu önünde 5 Nisan 1991 tarihinde gerçekleştirilen mitinge açılan ateş neticesi yaşamını yitiren Necdet Bakkaloğlu ve Yılmaz Hacı Sait’in ağabeyleri, İHA’ya konuştu. Yılmaz Hacı Sait’in ağabeyi Sabbah Hacı Sait, “O zamanın iktidarına yazıklar olsun. İki genci öldürdüler, idam olmasa da bir ceza verilmeliydi. Yazıklar olsun katili serbest bırakana” şeklinde konuştu.
Takip et
Yılmaz’ın ağabeyi Sabbah Hacı Sait: ‘O zamanın iktidarına yazıklar olsun’
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Tarihe Altınköprü Katliamı olarak geçen 102 Türkmenin öldürülmesi olayını protesto etmek üzere 5 Nisan 1991 tarihinde Irak’ın İstanbul Konsolosluğu önünde gerçekleştirilen mitinge katılan Necdet Bakkaloğlu ve Yılmaz Hacı Sait, konsolosluk binasının içinden açılan ateş neticesi yaşamını yitirmişti.

Irak hükümeti ile yapılan görüşmeler neticesi Ayad Faik Taha, Bakkaloğlu ve Sait’i öldürdüğü gerekçesiyle konsolosluk binasına giren polisler tarafından gözaltına alınmıştı. Yargılanmasının sonrasında önce idama mahkum edilen Taha’nın cezası, 31 seneye düşürülmüştü. Taha, daha sonra kalan cezasını çekmesi için Irak’a teslim edilmişti.

Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğunda öldürülen Cemal Kaşıkçı’nn davasının bir kaç gün önce Suudi Arabistan’a gönderilmesinin sonrasında Necdet Bakkaloğlu ve Yılmaz Hacı Sait’in katilinin de o dönem Irak’a teslim edilmesi bir defa daha gündeme geldi.

Konsolosluk içinden açılan ateş neticesi öldürülen Necdet Bakkaloğlu’nun abisi Cevdet Bakkaloğlu, kardeşinin çok cesur olduğunu, 1972 senesinde Kerkük’te açılan Türkçe kursuna katıldığını ifade ederek, “Irak emniyet kuvvetleri, kursa katılanları hedef alarak ateş açtılar. Necdet orada bir Türkmen evine sığınarak kurtuldu. Ne yazık ki Saddam kurşunlarıyla öldürüldü. Bizim haberimiz yoktu. Bize bir haber geldi. Radyoda miting olacağı haberini aldık. Rahmetli çok cesurdu hemen gitti. Konsolosluğun içinde ateş açılmasıyla ona yardım etmek isteyen Yılmaz da şehit düştü. Otomatik silahlarla vurdular” şeklinde konuştu.

Yılmaz’ın ağabeyi Sabbah Hacı Sait: ‘O zamanın iktidarına yazıklar olsun’

Konsolosluğun üçüncü katından ateş açıldığını sözlerine ekleyen Bakkaloğlu, “Boynundan vuruldu ve hemen orada yaşamını yitirdi. Miting dağılınca Yılmaz da başından vuruldu. İkisi de şehit düştü. Katil 5-6 gün sonra yakalandı. 1991’de Türkiye zayıftı. Polis neredeyse 7 gün sonra konsolosluk binasının içine girdi. Birini gözaltına aldılar: Ayad Faik Taha” ifadelerini kullandı.

“Kardeşlerimizi unutmayın”

Mahkemenin aylar sürdüğünü belirten Bakkaloğlu, açıklamasını şöyle sürdürdü:
“6-7 ay sonra una 5 sene ceza verildi ama katil 2,5 sene sonra çıktı. Bize katilin çıktığı hatta ödüllendirildiği haberi geldi. O dönem, Saddam’ın sözü geçerdi. Katil daha sonra Irak’a geldi. Saddam, onu hemen Bağdat’a gönderdi. Ama öğrendik ki, katil ABD askerleri tarafından öldürülmüş”

Bakkaloğlu, “Şehitlerdir. Benim istediğim. Rahmetlileri unutmayın. Yılmaz Sait’i de unutmayın” şeklinde konuştu.

Yılmaz’ın ağabeyi Sabbah Hacı Sait: ‘O zamanın iktidarına yazıklar olsun’

“Hiçbir yetkili başsağlığına bile gelmedi”

Yılmaz Hacı Sait’in abisi Sabbah Hacı Sait ise 1991 senesinde Kerkük’te Altınköprü katliamının meydana geldiğini kaydederek, Irak’ın İstanbul Konsolosluğu önünde barışçıl gösteri düzenlendiğini dile getirdi. Konsolosluk binasından ateş açıldığını kaydeden Sabbah Sait, “O esnada Necdet ve Yılmaz şehit düşmüşler. Birkaç gün sonra katil yakalanıp, mahkemeye sevk edildi. 31 sene ceza aldığını ama 6 ay sonra serbest kaldığını duyduk” şeklinde konuştu.

Taha’nın serbest bırakılmasının sonrasında yaşananları takip etmediklerini dile getiren Sabbah Sait, “Çünkü hükümetten korkuyorduk hatta taziyeyi bile Bağdat’ta yaptık. O zamanın iktidarına yazıklar olsun. İki genci öldürdüler, idam olmasa da bir ceza verilmeliydi. Yazıklar olsun katili serbest bırakana. Yaşamımızı bu uğurda geçirdik, tarihi belli aileleriz. Bu zamana kadar hiçbir yetkili başsağlığına bile gelmedi. Senede 4-5 kere mezarına gideriz, kardeşimizle gurur duyuyoruz. Bu genç, korkmadan mitinge katıldı” ifadelerini kullandı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.