adplus-dvertising

Yılmaz Erbek Apartmanı davasında karar açıklandı

İzmir’de 30 Ekim 2020’de yaşanan 6,6 büyüklüğündeki depremde, 11 kişinin öldüğü 11 kişinin de yaralandığı Yılmaz Erbek Apartmanı ile alakalı açılan davada 5 sanığa hapis cezası verilirken 6 sanık beraat etti.
Takip et
Yılmaz Erbek Apartmanı davasında karar açıklandı
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Ege Denizi’nde Seferihisar açıklarında, 30 Ekim 2020’de yaşanan, 117 kişinin yaşamını yitirdiği 6,6 büyüklüğündeki depremde yıkılan ve 11 kişinin yaşamını kaybedip 11 kişinin de yaralandığı İzmir’in Bayraklı ilçesindeki 10 katlı Yılmaz Erbek Apartmanı ile alakalı açılan davada 5 sanığa hapis cezası verildi. Mahkeme heyeti, tutuklu sanık olan arsa sahibi Mustafa Yılmaz’a 15 sene, tutuksuz sanıklar statik proje müellifi Ali Özsoy’a 10 sene, yapı denetim firma yetkilileri Binay Bükey, Eşref Perviz Toğulga ile fenni mesul Nurettin Bozdoğan’a 7 sene 6 ay hapis cezası verilirken, yüksek jeoloji mühendisi Aynur Denizaslanı, kooperatif mensuplarından Ayşe Yılmaz, fenni mesul Ergün İlkay, kooperatif başkanı Kadriye Kaya, zemin etüdü raporuna imza atan inşaat mühendisi Pınar Uslu ve Zehra Yılmaz Sağlam’ın ise beraatine karar verdi.

Yılmaz Erbek Apartmanı davasında karar açıklandı

Davanın 6. duruşması bugün İzmir 9. Ağır Ceza Mahkemesinde görüldü. Duruşmaya tutuklu sanık Mustafa Yılmaz, Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katılırken, tutuksuz sanıklardan kimileri, müştekiler ve taraf avukatları salonda hazır bulundu. Mahkeme başkanı, geçen duruşmadaki reddi heyet talebinin, İzmir 10’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’nce reddedildiğini belirtti. Mahkeme başkanının sonrasında sanık avukatları, müvekkillerinin beraatini talep ederken, şikayetçilerin avukatları da sanıkların üst sınırdan cezalandırılmaları talebinde bulundu.

Yılmaz Erbek Apartmanı davasında karar açıklandı

Mahkeme başkanı, savunmaların sonrasında sanıklardan son sözlerini söylemesini istedi. Tutuklu sanık Mustafa Yılmaz, “Mal sahibi olarak en iyi şeyi yapmaya çalıştım. Bu süreçte hiç yaşanmamış olayların aksini ispatlamak mecburiyetinde kaldım. Buranın müteahhitliğini yapmadım. İçim çok rahat. Binanın kaliteli olması için mücadele ettim” diyerek konuştu.
Tutuksuz sanıklar ise kendilerinin kusuru olmadığını belirterek beraat talebinde bulundu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.