Yıllardır Gören Olmamıştı, Tekrar Ortaya Çıktı!

Eskişehir’de 1970’li yıllardan bu yana hiç görülmeyen Siraz balığı tekrar görüldü. Yaşayabilmesi için temiz suya ihtiyaç duyan balık türü Porsuk Çayı’nda yeniden ortaya çıktı.

Eskişehir’in Porsuk Çayı’nda yıllardır hiç gözükmeyen Siraz Balığı, tekrar ortaya çıktı. Eskişehir Olta Balıkçıları ve Doğal Yaşamı Koruma Derneği Başkanı Osman Demirtaş, 50 yıla yakındır hiç gözükmeyen balık türünün yeniden kendisini göstermesinin Porsuk Çayı’nın eski zamanlardaki gibi temiz olmaya başladığının bir göstergesi olduğu anlattı. Demirtaş, “Porsuk Çayı’nın öz balıklarından birisi Siraz balığıdır. En son 70’li yıllarda görmüştük bu balıkları. 50 santimetre boyutunda bir Siraz balığını bu yıl görebildik. Bir yarışma esnasında görmeyi başardık” ifadelerini kullandı.

Siraz balığının genel özelliklerini anlatan Demirtaş, uzun senelerin ardından ortaya çıkan balığın temiz sularda yaşayabildiğini anlatarak, “Suların çok hızlı aktığı taşlı ve kumlu bölgelerinde yaşayabiliyor. Akarsuların taşlı yerlerinde avlanabildiği için temiz suya ihtiyaç duyuyor. Porsuk Çayı’nda görülmüş olması, bu çayın da temiz olduğunu ispatlar” şeklinde konuştu.

YARIŞMA SAYESİNDE GÖRÜNTÜLENEBİLDİ

Siraz balığının tekrar görüntülenmesinin bölge halkını çok mutlu ettiğini anlatan Demirtaş, “Organizasyonunu yaptığımız yarışma sırasında karşımıza çıktı. Neredeyse 50 santimetre boyuna ulaşmış bir Siraz balığı gördük. Hızlıca fotoğraflayıp tekrar çaya bıraktık. Tekrar üremelerini ve eski zamanlardaki gibi sık sık karşımıza çıkmalarını istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı