Yıllarca Taciz Ettiği Kuzeninin İntiharına Neden Oldu, Mahkeme Tahliye Etti

Antalya'da Ayşenur Güven isimli kadına yıllarca cinsel istismarda bulunan ve intihar etmesine neden olan kuzeni Selahattin Sezer tahliye edildi.

Antalya’da, 22 yaşındaki genç kadına cinsel saldırıda bulunup, intihar etmesine neden olan ve tutuklu yargılanan kuzeni, üst mahkeme kararıyla tahliye edildi.

Antalya’nın Alanya ilçesinde yaşayan 22 yaşındaki Ayşenur Güven, çocuk yaşlardan itibaren amcasının oğlu 30 yaşındaki Selahattin Sezer’in cinsel saldırısına maruz kaldı.

EVLİLİĞİNDE DE DEVAM ETTİ

İlk defa 6 yaşında cinsel saldırıya uğrayan Ayşenur Güven, yaşadıklarından kurtulmak için 18 yaşına girdiği 2015 senesinde Mustafa Güven ile evlendi. Fakat kuzeninin cinsel saldırıları, Ayşenur nişanlı olduğu ve evlendiği dönemde de devam etti.

İNTİHARA SÜRÜKLEDİ

Selahattin Sezer’in “Elimde video ve fotoğraflar var” diye tehdit ettiği Ayşenur Güven, 5 Nisan 2017’de başından geçenleri eşine, babasına, erkek kardeşine ve dayısına anlattı, 3 gün sonra da eşine mektup bırakıp, intihar etti.

AİLE ŞİKAYETÇİ OLDU, TUTUKLANDI

Aile, Selahattin Sezer ile ilgili kızlarına taciz ve cinsel saldırıda bulunduğu ve intiharına neden olduğu iddiasıyla şikayetçi oldu. Bunun üstüne gözaltına alınan Selahattin Sezer, sevk edildiği adliyede çıkarıldığı mahkemece tutuklandı. Sezer, Alanya 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada, ‘nitelikli cinsel istismar’ suçundan 14 sene hapis cezasına çarptırıldı.

YARGITAY KARARIYLA TAHLİYE

İtiraz üstüne dosya, Yargıtay’a gitti. Yargıtay 14’üncü Ceza Dairesi’nce 24 Haziran’da, olayın tek tanığı olan Ayşenur Güven’in intihar etmesi neticesi dinlenemediği ve birinci derece tanığın ortadan kalktığı, Selahattin Sezer’in suçu işlediğine dair cezalandırılmasına yeter, her türlü şüpheden uzak, kesin ve inandırıcı kanıt bulunmadığı gerekçesiyle oy çokluğuyla dosyanın yerel mahkemede tekrardan görülmesine karar verildi. Selahattin Sezer, kararla beraber tahliye edilirken, dosya da davanın tekrardan görülmesi için Alanya 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderildi.

14 SENE HAPİS

Selahattin Sezer, Alanya 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde tekrardan yargılandı. 14 Kasım’daki duruşmaya katılmayan Sezer, mahkemece 14 sene hapisle cezalandırılırken, tutuklanmasına hükmedildi.

YAYLA EVİNDE YAKALANDI

Mahkeme kararının sonrasında Alanya Jandarma Komutanlığı ve İlçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri, Selahattin Sezer’in yakalanması için çalışma başlattı. Alanya Jandarma Komutanlığı’na bağlı Jandarma Suç Araştırma Timleri (JASAT), yaptıkları teknik ve fiziki takibin sonrasında Selahattin Sezer’in Alanya’nın kırsalındaki Susuz Yaylası’ndaki evde gizlendiğini tespit etti. 19 Kasım’da akşam saatlerinde tespit edilen adrese baskın düzenleyen JASAT ekipleri, Sezer’i yakalayarak, gözaltına aldı. Selahattin Sezer, 20 Kasım’da çıkarıldığı sulh ceza hakimliğince tutuklandı.

İKİNCİ DEFA TAHLİYE EDİLDİ

Selahattin Sezer’in avukatı, dün üst mahkeme olan 2. Ağır Ceza Mahkemesi’ne itiraz etti. İtirazı değerlendiren mahkeme heyeti, Sezer’in tahliyesine karar verdi. Selahattin Sezer, gece yarısı tutuklu bulunduğu Alanya Cezaevi’nden serbest bırakıldı.

AVUKATTAN AÇIKLAMA

Ayşenur Güven’in aile avukatı Müge Gezginci, yaptığı açıklamada, tahliye kararına savcılığın itirazda bulunması gerektiğini belirtti. Kararın kendilerini şaşırttığını kaydeden Gezginci, “Tutuklama kararının kamuoyu baskısıyla verildiğini düşünüyorum. Mahkemenin tahliye kararına inanamıyoruz. ‘Hak, hukuk, adalet yerini buldu’ diyerek sevinirken bu şekilde bir karar çıktı. Boşuna sevinmişiz. Şu anda nasıl bir hukuki yol izleriz, onu düşünüyoruz.” diyerek konuştu.

‘CAN GÜVENLİĞİMİZ TEHLİKEDE’

Sanığın ailesinin, kendisini ve Ayşenur Güven’in ailesini öldürmekle tehdit ettiğini iddia eden Müge Gezginci, “Dava süresince devamlı tehdit edildik. Hem benim hem de müvekkilimin ailesinin can güvenliği tehlikede. Sanığın tahliyesi bu tehlikeyi daha da artırmıştır.” şeklinde konuştu. Ayşenur Güven’in dayısı Ali Uysal ise bu saatten sonra can güvenliklerinin kalmadığını belirtti. Karara mana veremediklerini söyleyen Uysal, “Cumhuriyet savcısının itiraz etmesini bekliyoruz. Biz de avukatımız aracılığıyla itiraz edeceğiz. Tahliye kararı çok yanlış. Suçlu bir insan serbest bırakıldı. Şu an aramızda geziyor.” diyerek konuştu.

Elon Musk'tan yüzen araba

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı