adplus-dvertising

Yılın ilk boğaz yarışı 50 yelkenliyle start aldı

Her sene boğazda görsel bir şölene dönüşen ’BAU Bosphorus Sailing Cup’, onlarca yelkenlinin katılımıyla start aldı. Senenin ilk boğaz yarışı olma özelliği taşıyan ve dünyanın tek doğal yelken yarışı izleme tribünü olan İstanbul Boğazı’nda gerçekleşen yarışmada yelkenler İstanbullulara görsel şölen yaşattı.
Takip et
Yılın ilk boğaz yarışı 50 yelkenliyle start aldı
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Bahçeşehir Üniversitesi tarafından bu sene 10’uncusu gerçekleştirilen BAU Bosphorus Sailing Cup, Asya ve Avrupa kıtalarının buluşma noktası olan İstanbul Boğazı’nda 50’ye aşkın yelkenliye ev sahipliği yaptı. BAU Beşiktaş Güney Kampüsü önünden start alan yelkenliler, 8 Mayıs Pazar günü Caddebostan-Adalar arasındaki şamandıra parkurunu tamamladıktan sonra etabı tamamlayacaklar.

Yarış hakkında bilgi veren Bahçeşehir Üniversitesi Uluslararası Yelken Kulübü Derneği Başkanı Vedatcan Baltalı, “2007 senesinde iki yelkenci tarafından kurulan kulübümüz 2016 senesinde federe bir kulüp haline geldi. 2013 senesinden itibaren de BAU Bosphorus Sailing Cup isimi altında senenin ilk boğaz yarışını gerçekleştiriyoruz. Bu yarışa her sene alaka daha da artıyor. Yarışmamız hem katılımcı tekneler hem de dünyanın tek doğal yelken yarışı izleme tribünü olan İstanbul’da gerçekleştirdiğimiz için İstanbul’da yaşayanlar tarafından oldukça alaka görmeye devam ediyor. Bu sene yarışmaya 50’ye yakın yat yarış yelkenlisi katılım gösterdi. Yarışımız Beşiktaş’ta başlayacak. Sonrasında teknelerimiz kuzey yönüne doğru Beykoz’a ilerleyecek. Ardından ise Anadolu Hisarı’ndaki şamandırayı dönüp Beşiktaş’ta final yapacaklar” şeklinde konuştu.

“Çekişmeli bir yarış olacak”

Hava vaziyetinin yarış için oldukça iyi olduğunu söyleyen Baltalı, “Bu gerçekleştireceğimiz boğaz yarışı, dört etaplı yelken liginin final etabıdır. Geçtiğimiz etaplarda rüzgar pek lehimize olmadı ve dolayısıyla yarışlar oldukça fazla rekabetçi geçemedi. Fakat bugün İstanbul Boğazı’nda mükemmel bir rüzgar var. Kuzeyden esen bir rüzgarla karşı karşıyayız. Tekneler hem start aldığı zaman hem şamandıra dönüşlerinde hem de kuzeye doğru seyrederlerken bizi çok çekişmeli bir yarış bekliyor olacak” dedi.

“Boğazın ilk yarışı”

Senenin ilk boğaz yarışı gerçekleştirdiklerini aktaran Baltalı, “Bu yarışlar başladığımız ilk günden beri üniversitemizin destekleriyle gerçekleşiyor. Bugün çok güzel bir rüzgar var. Bütün yarışçılara temennimiz provalarının net olmasıdır” diyerek konuştu.

“Bütün İstanbullulara açık bir yarış olacak”

Üniversite olarak 10 senedir yarışlara destek verdiklerini belirten Bahçeşehir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şirin Karadeniz ise, “Bugün boğazın ilk yarışını yapıyoruz. Yelkencilerin uzun süredir beklediği o güzel rüzgarı bulabilecekleri ve bütün İstanbullulara açık bir yarış. Sezonun ilk yarışını gerçekleştiriyoruz. Bu yarışı 10 senedir yapıyoruz ve üniversite olarak öğrencilerimizle hocalarımızla ve bütün personellerimizle destekliyoruz. 50’ye yakın takım var. Yalnızca üniversiteler, liseler değil sektörün de kendi yelken takımları var. Bir tekne içerisinde her yaş grubunu görebileceğimiz, yediden yetmişe bütün yelkenseverlerin, yelken sporcularının buluştuğu bir yarış oldu” şeklide konuştu.
Yarışmacıları tebrik eden Karadeniz, “Kulübümüz öğrencilerimizin girişimleriyle kuruldu. Bu yarışı da onlar organize ediyor ve biz de destek veriyoruz. Yelken sporu kadının, erkeğin ve her yaş grubunun buluştuğu bir spor. Gençleri yelken sporuna sahip çıktığı için kutluyorum” ifadelerinde bulundu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.