adplus-dvertising

Yılda bir kez açıyor, koparılmasının cezası 109 bin lira

Manisa’ya özgü bir tür olan, Spil Dağı Milli Parkı’nda yetişen ‘Manisa Lalesi’ (Tulipa orphanidea), havaların ısınmasıyla beraber çiçek açtı. Senede yalnızca bir defa açan koruma altındaki Manisa lalesini koparanlara, 109 bin 593 lira idari para cezası uygulanacağı bildirildi.
Takip et
Yılda bir kez açıyor, koparılmasının cezası 109 bin lira
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Manisa’nın 1517 rakımlı Spil Dağı Milli Parkı koruma altındaki Manisa laleleriyle renklenirken, laleleri koparmanın cezası ise 109 bin 593 TL olarak tespit edildi. Deniz seviyesinden bin 700 metreye kadar geniş bir yükselti aralığında yayılış gösteren Manisa lalesi, bahar aylarında havaların ısınmasıyla beraber çiçek açmaya başladı. Ortalama 20 gün canlı kalabilen Manisa lalesi, özellikle doğa fotoğrafçılarının alaka odağı oluyor. Doğa Koruma ve Milli Parklar 4’üncü Bölge Müdürü Adil Şencan, nesli tehlike altında bulunan Manisa lalesinin korunması için 2015 senesinde Manisa lalesi (Tulipa orphanidea) için Tür Eylem Planı hazırlatıldığını ve bu çerçevede tür izleme çalışmaların halen Bölge Müdürlüğünce yapıldığını ifade etti.

Yılda bir kez açıyor, koparılmasının cezası 109 bin lira

Manisa Lalesinin baharın da müjdecisi olduğunu belirten Doğa Koruma ve Milli Parklar 4’üncü Bölge Müdürü Adil Şencan, “Doğa Koruma Milli Parklar Manisa Bölge Müdürlüğü olarak, baharın habercisi olan Manisa Lalelerinin doğuşunu inceliyoruz. Manisa Laleleri baharı bize haber verdiği endemik bitki türlerinden bir tanesi. Yalnızca Manisa’ya özgü bir türümüz. 20 günlük bir müddet içerisinde senede bir kez çiçek veriyor. Bu çiçek bin 517 metre rakımlı Manisa Spil Dağı Milli Parkının endemiklerinden bir tanesi. Bu türler doğada koruma altında olan türlerdir. Doğada koruma altına bulunan türlerin koparılması doğadan yok edilmesinin cezası 109 bin TL. Bu 109 bin TL idari para cezasına maruz kalmamak ve doğayı korumak, endemik türlerin gelişimini temin etmek için herkesi bu konuda hassas olmaya davet ediyorum” şeklinde konuştu.

Yılda bir kez açıyor, koparılmasının cezası 109 bin lira

“Manisa Lalesi korunduğu takdirde daha geniş alanlara yayılıyor”

Manisa Lalesinin korunduğu takdirde daha geniş alanlara yayıldığını gözlemlediklerini söyleyen Şencan, “Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü olarak 2015 senesinde biz Manisa Lalesinin geliştirilmesi, devamlılığının sağlanması ve alanının çoğaltılması maksadıyla bir eylem planı yaptık. Bu eylem planı çerçevesinde her sene eylem planlarının neticelerini da paylaşıyoruz. Burada sevindirici olarak şunu gördük; Manisa Lalesi korunduğu takdirde gelişimini daha geniş alanlara yaydığını gözlemledik. Manisa Lalesi, Spil Dağı Milli Parkı haricinde Yuntdağı etekleri, Gölmarmara civarlarında ve üst taraflarında gözleniyor. Mühim olan da bunu korumak” ifadelerini kullandı.

Yılda bir kez açıyor, koparılmasının cezası 109 bin lira

Öte yandan geçmiş senelerde lalelere zarar verenlere cezaların kesildiğini hatırlatan Şencan, bu sene henüz kimseye ceza kesilmediğini belirtti.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.