adplus-dvertising

Yıl Boyu Kış Lastiği Kullanmanın Zararları Nelerdir?

Lastikler araçların hareketini sağlayan, yere tutundukları ve güvenli sürüş de önemli görevler üstlen en önemli aksamıdır. Lastikler fren mesafesi, aracın yol tutuşu ve aracın hızlanması gibi değişkenleri belirleyici özelliktedir.
Takip et
Yıl Boyu Kış Lastiği Kullanmanın Zararları Nelerdir?
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Bu nedenle güvenli yolculuk için araç lastiklerinin motor veya diğer aksamlarından daha önemli bir aksam olduğu bilinmelidir. Her aracın kullandığı lastik ebadı farklıdır. Lastiklerin satın alırken araca uygun olmasının yanında mevsimine uygun şekilde lastik seçiminde son derece önemlidir.

Kış Lastiği Nedir?

Zorlu kış şartlarında güvenli sürüş için tasarlanan lastikler kış lastiği olarak tanımlanır. Bu lastikler, aracın karda ve kaygan yüzeylerde kaymasını önleyerek sürücülere sorunsuz bir seyahat sağlar. Kışlık lastikler gerek üretim teknolojisi gerekse kışlık lastik üretiminde kullanılan malzemenin farklı olmasından dolayı diğer yazlık veya dört mevsim şeklinde ifade edilen lastiklerden farklıdır.

Kullanıcılar arasında dört mevsim lastiğin hem yaz aylarında hem de kış ayalarında kullanabileceğine dair yanlış bir kanı vardır. Yaz ve kış lastiklerinin üretim teknolojileri farklı olduğundan yazın yaz lastiği, kışın ise kış lastiği kullanılması doğru bir uygulama olacaktır.

Yıl Boyu Kış Lastiği Kullanmanın Zararları Nelerdir?

Neden Yıl Boyu Kış Lastikleri Kullanmamalısınız?

Her şeyden önce araçların mevsimine uygun şekilde bakımının yapılması ve diğer donanımlarının mevsime uygun şekilde ayarlanması gerekir. Kışlık veya yazlık olarak tanımlanan lastiklerin üretim teknolojisi ve kullanılan malzemeleri farklıdır. Bu nedenle bu lastiklerin sıcaklığa karşı değişimlerinde farklılık gösterir. Yaz lastikleri hava sıcaklığı artı 7 derecenin altına düştüğü durmalarda sertleşmeye başlar ve yol tutuşu azalır.

Kış lastikleri de hava sıcaklığı 7 derecenin altına düşse de işlevini yitirmez ancak havanın çok sıcak olması durumunda da aşırı yumuşama sonucu sürtünmeyi arttırır. Bu da aşırı yakıt tüketimini ve lastiklerin aşırı aşınmasına neden olur. Ayrıca kış lastikleri soğuk iklimlerde güvenli sürüş için üretilen lastikler olduğundan diğer lastiklere göre daha fazla sürtünme dolayısıyla daha fazla sese neden olur. Bu nedenle mevsim şartlarına uygun lastik kullanmak son derece önemlidir.

Yazın Kış Lastiği Kullanmak Nelere Sebep Olur?

Yaz ayaları sıcak geçen bir mevsimdir. Birçok kişi bir şey olmaz düşüncesiyle ya hep kış lastiği kullanıyor ya da hep yaz lastiği kullanıyor. Yazın kış lastiği kullanıldığında kış lastiği yapısı ve üretim teknolojisi gereği aşırı sürtünme oluşturur. Bu sürtünme ciddi yakıt artışının yanında lastiğin aşırı yıpranması ve aşırı gürültüye neden olur. Bu da kişinin sürüş konforunun bozulmasına ve ekonomik olarak zarara uğramasına neden olacaktır.

Kış Lastiği Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kış lastiği seçerken şu hususlara dikkat edilmedir;

  • Alınacak lastik araç marka ve modele uygun ebatta olmalıdır
  • Lastiğin kış lastiği olduğuna dair ibare olmasına
  • Lastiğin güvenli bir satış bayisinden satın alınmasına
  • Lastiği satan bayinin iade garanti ve garanti koşullarını karşılaması gerekir.
  • Alınacak lastik aracın teknik özelliklerine uygun olmalı

Lastik seçiminde kulaktan duyma ifadelere bakılmaksızın araç marke modelinde yazan teknik özelliklere uygun lastik alınması araç güvenliği açısından önemli bir husustur.

Kış Lastiği Fiyatları

Genel olarak lastik fiyatları marka model ve ebatta göre değişiklik göstermekle birlikte büyük ebatlı kış lastiklerinin diğer küçük ebatlı yaz lastiklerine göre daha yüksek fiyatlı satışının olduğu biliniyor. Lastikler araçların yer ile temasını sağlayan araç yürüyeninin en önemli ekipmanıdır. Trafik kazlarının birçoğunun ani lastik patlaması sonucu meydana geldiği istatistikler arasında yer alıyor. Bu itibarla piyasada ucuz oto lastik adı altında satılan lastiklerden kesenlikle satın alınmamalıdır. Bilinen bayilerden bilinen markadaki lastikleri almak gerekir.

Yaz Aylarında Kış Lastiği Kullanılırsa Ne Olur?

Yaz aylarında kış lastiği kullanmak kış lastiklerinin çabuk deforme olmasına ve aracın yakıt tüketiminin artmasına neden olur. Ayrıca kış lastiklerinin tırnak yapısı farklı olduğundan tırnak aralarına giren büyük çakıllar bu lastiklerde ani patlamalara neden olabilir. Aracın yolda fazlaca titreme yapması da yaz aylarında kış lastiği kullanımının olumsuz bir sonucudur.

Genel sürüş konforun sağlanması için mutlaka mevsimine uygun araç lastiği kullanılması gerekir. Araçlarda tıpkı biz insanlar gibi düşünmek gerekir. İnsanlar nasıl ki yaz aylarında spor ayakkabı giyiyor, kış aylarında bot giyiyorsa araçlarda kışın kış lastiği yazın yaz lastiği kullanılması gerekir.

Kış Lastiği Yazın Kayar Mı?

Sürtünme öyle bir şeydir ki yerine göre faydalı yerine göre zararlıdır. Aracın hareket halinde hızlanmasında az sürtünme istenirken durdurulmasında sürtünmenin fazla olması istenir. Yaz mevsiminde kış lastiği kullanıldığında artı 7 derece ifadesi akla gelendir.

Kış lastikleri artı 7 derecenin altında işlevsel olurlar. Sıcaklık arttıkça kış lastikleri daha yumuşar ve yaz mevsiminde kaymaz. Ancak sürtünme daha da çok artacağından araca fazladan yük biner yakıt tüketimi artar araç motoru zorlanır.

Yazın Kış Lastiği Kullanmanın Cezası Var Mı?

Kış lastiğinin kış mevsiminde bazı araçlarda kullanılması yasal mevzuatla düzenlenmiştir. Özellikle ticari araçlar bu mevzuat çerçevesinde kış mevsiminde kış lastiği takmadığında para cezai uygulanır. Her ne kadar güvenli olmasa da yaz lastikleri genel olarak kış mevsiminde de kullanılır. Bunun altında yatan sebep kış lastiğinin ayrı bir maliyet oluşturması veya kış lastiğinin etkinliğine inanmaktır.

Sadece kış lastiği bulunan araç sahipleri de bir şey olmaz düşüncesiyle yaz aylarında da kış lastiğini kullanmaya devam eder. Yaz aylarında kış lastiği kullanmanın belli bir cezası olmamakla birlikte sürüş konforunu olumsuz etkilediğini ve çok ciddi yakıt artışına neden olduğu tüm sürücüler tarafından bilinmesi gereken önemli bir ayrıntıdır.

Diğer taraftan kış lastiği fiyatları yaz lastiklerine göre yüksektir. Bu nedenle yazın kış lastiğini eskitmek doğru bir uygulama olmayacaktır. Aracınıza uygun lastik modelini belirlemek ve uygun fiyat avantajıyla satın almak isterseniz lastikborsasi.com adresini ziyarete edebilirsiniz.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.