Yiğit Bulut: Çok ciddi spekülasyon yapılıyor

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yiğit Bulut, piyasalarda meydana gelen dalgalanmalarla alakalı olarak “Çok ciddi spekülasyon yapılıyor” şeklinde konuştu.
Takip et
Yiğit Bulut: Çok ciddi spekülasyon yapılıyor
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yiğit Bulut, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nda (TCMB) meydana gelen başkan değişimi sonrası piyasalarda meydana gelen dalgalanmayla alakalı olarak Habertürk TV canlı yayınında açıklamalarda bulunuyor.

‘ÇOK CİDDİ SPEKÜLASYON YAPILIYOR’

Burada Ebru Baki’nin sorularını cevaplayan Bulut, “Çok ciddi spekülasyon yapılıyor” şeklinde konuştu ve “Cumhurbaşkanı başdanışmanı sıfatıyla, Merkez Bankası başkanından aldığım son bilgiler doğrultusunda söylüyorum, kesinlikle olağanüstü bir toplantı yapılmayacak. Serbest piyasa koşulları neyi gerektiriyorsa, dünyayla entegre, bankalarla entegre adımlar atılmaya devam edilecek. Kimilerinin ekranlarda öne sürdüğü gibi, Türkiye’nin sermayeye kontrol getirmesi, sınırlama getirilmesi, bunların tamamı külliyen yalandır, bunların hiçbiri bugüne kadar yapılmadı, bundan sonra da kesinlikle yapılmayacak” ifadelerini kullandı.

NACİ AĞBAL SORUSUNA YANIT VERMEDİ

Eski Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal’ın görevden alınma nedeni üstüne sorulan soruyu cevapsız bırakan Bulut, “Ağbal’ın görevden alınması cumhurbaşkanımızın takdiri” açıklamasında bulundu.

Borsada meydana gelen puan düşüşüyle alakalı de açıklamalarda bulunan Bulut, “Ne oldu, Türkiye’de firmalar mi battı?” şeklinde konuştu ve ‘piyasaya yönelik spekülatif saldırılar olduğunu’ öne sürdü.

Bulut öte yandan, “Bilgi olmadan yapılan kötü niyetli yorumlara, kara cahil haberlere lütfen kimse inanmasın” şeklinde konuştu.

Düşük faiz hedefinden bahseden Bulut, “Geçmişte ülkeyi yüksek faizle sıcak paraya teslim edip çok güzel bakanlık yapanlar oldu. Bugün de çıkıp konuşuyorlar, öyle tek taraflı konuşmayın, varsa cesaretiniz karşılıklı çıkıp konuşalım. Ekonominin bize verdiği sinyallere uyarak, faizi lüzumlu koşullarda düşürmek için her türlü çalışma yapılacak” şeklinde konuştu.

‘FAİZ ENFLASYONUN SEBEBİ’

Sunucu Baki’nin “Faiz neden hemen inmiyor?” sorusunu da cevaplayan Bulut, şunları belirtti:

“Çünkü serbest piyasaya inanıyoruz, ekonominin bize verdiği mesajlara inanıyoruz, Sayın Cumhurbaşkanımızın ekonomik vizyonunda atılması gereken adımlar olduğunu düşünüyoruz. Faiz enflasyonun nedeni aynı zamanda. Geçmişte biz bunu çok yaşadık, önümüzdeki süreçte bunun ekonomik koşullardan ve piyasa şartlarından kopmadan, olağanüstü bir radikal adım atılmadan, ekonominin koyduğu küresel kurallara aykırı olmadan, serbest piyasaya sonuna kadar bağlı kalınarak bu mücadele sürdürülecek.”

‘Herkes kendi işini yaptığı zaman hiçbir sıkıntı olmaz’

Bulut öte yandan, AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan’ın, Ayasofya İmamı Mehmet Boynukalın’a yönelik “Sayın Boynukalın Ayasofya’nın açılışı gibi tarihi bir meydan okumayı gölgede bırakacak bir tavırla devamlı polemikler içinde olmanız Ayasofya için bedel ödeyen herkesi üzmektedir” uyarısı üstünden meydana gelen münakaşayı da yorumladı. Bulut, “Hiç kimse bu polemiği uzatmasın. Bu polemiği uzatanlar, hem Ayasofya’ya hem hocamıza zarar veriyorlar. Aramıza giren nifak tohumlarına kapılarak polemiği uzatmanın manası yok. Herkes kendi işini yaptığı zaman hiçbir sıkıntı olmaz” şeklinde konuştu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.