Yetim çocukları seks kölesi yapıp kiraladılar!

Bir manastırda görev yapan rahibelerin, yetim çocukları işadamlarına “kiraladıklarına” dair soruşturmaya ilişkin Almanya’da Köln Katolik Başpiskoposluğunun 2 üst düzey adının görevden alındığı bildirildi.
Takip et
Yetim çocukları seks kölesi yapıp kiraladılar!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Almanya’da 1960 ve 1970’li senelerde yetim çocukların rahibeler tarafından cinsel istismar maksatlı rahiplere ve zengin iş insanlarına satıldığının ortaya çıkmasının sonrasında olayı örtbas etmekle suçlanan Köln Katolik Başpiskoposluğunun 2 üst düzey adının görevden alındığı bildirildi.

Köln’de gerçekleştirilen basın toplantısında, olayı araştıran uzmanlar, elde ettikleri son bilgileri ve gelişmeleri gazetecilerle paylaştı.

Yapılan açıklamada, Köln Başpiskoposu Rainer Maria Woelki’nin görevinde kaldığı, yardımcısı Dominikus Schwaderlapp ile başpiskoposluk üst düzey yetkilisi Günter Assenmacher’in görevlerini ihmal ettikleri gerekçesiyle görevden alındığı aktarıldı.

Köln Başpiskoposu Woelki, kendisinden önce görevde olan seleflerinin olayı gözlediklerine yönelik suçlamaları kabul ettiğini söyleyerek olayda örtbas etme suçunun görüldüğünü ifade etti.

Olayı araştıran uzmanlar, yaptıkları açıklamada, 2017’de hayatını kaybeden Kölnlü Kardinal Joachim Meisner ile 1987’de ölen Kardinal Joseph Höffner’in de görevi ihlal etmekle suçlandığının belirlendiğini aktardı.

NE OLMUŞTU?

Almanya’da 1960-1970 senelerinde yetim çocukların rahiplere ve zengin iş insanlarına ödünç verildiği, satıldığı ya da senelerce cinsel istismara uğradıkları ortaya çıkmıştı. Bununla alakalı hazırlanan 560 sayfalık bir raporda, Speyer’deki bir manastırda görevli bazı rahibeler aracılığıyla Alman kilisesindeki çocuklara yönelik cinsel taciz ve istismarın nasıl sistematik hale geldiğine dair ayrıntılar yer almıştı.

Yüzde 80’ini 8-14 yaşlarındaki erkeklerin yarattığı 175 çocuğun, 20 senedir tacize uğradığı söylenen raporda, bazı çocukların evlat edinilmesinin kasıtlı olarak yasaklandığı yahut rahibelerin onları satmaya devam edebilmeleri için koruyucu bir eve götürdüğü kaydedilmişti.

İstismarcıların yüzde 80’inin öldüğü ve bir kısmının ise daha sonra rahiplikten ayrıldığı söylenmişti.

Katolik Kilisesindeki “taciz” iddialarıyla alakalı Ocak 2020’de, Köln Başpiskoposluğu, basın mensuplarına yönelik brifing düzenlemiş, toplantıda basın mensuplarına imzalatılmak istenen “mutlak sessizlik taahhüdü” tepki çekmişti.

Toplantıya katılan 8 basın mensubu, “Sözleşmeyi imzalayan basın mensupları, bu bilgilerle alakalı mutlak olarak sessiz kalmayı taahhüt eder.” yazılı belge imzalatılmak istenmesi üstüne toplantıyı terk etmişti.

2014’te Köln Başpiskoposu olarak atanan Rainer Maria Woelki ile öbür üst düzey kilise yetkilileri, rahiplerin çocuk istismarını örtbas etmek ve istismar iddialarıyla alakalı Vatikan’ı bilgilendirmemekle suçlanıyordu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.