Yetenek Sınavı Kalktı mı? Hangi Bölümler Sınavsız Alacak?

Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) açıkladığı yeni düzenlemeyle 14 yükseköğretim kurumunda yapılan özel yetenek sınavını kaldırdı. Ayrıntılar haberimizde...

YÖK’ün 10 Ekim günü yaptığı toplantıda yaklaşık 2,5 milyon öğrenciyi ilgilendiren bazı kararlar alındı. Bu kararlar arasında yetenek sınavı ile ilgili de metinler yer alıyor. Güzel Sanatlar’da okuyan öğrenciler yetenek sınavı kalktı mı? sorusuna yanıt arıyor.  YÖK Başkanı yetenek sınavı açıklaması…

Bu konuyla ilgili bilgi kirliliğinin bulunduğuna işaret eden Saraç, “özel yetenek sınavı kaldırıldı” şeklindeki bir durumun söz konusu olmadığının altını çizerek, şöyle konuştu:

“Özel yetenek sınavının kaldırılmasına yönelik bir çalışma olmadığı gibi böyle bir düşünce zihnimizde de yer almıyor. Söz konusu olan 128 programın 14’ü ile ilgili alınan bir karar. Bu 14 programın ortak özelliği; bu programlara hem özel yetenek hem de merkezi yerleştirme ile ilgili öğrenci alınması. Dolayısıyla ‘bunlar sadece özel yetenekle girilebilecek programlardır’ düşüncesi yanlış. Bu yanlışın en büyük delili, sistem içinde bunların aynı zamanda merkezi yerleştirmeyle de öğrenci alıyor olmaları. Demek ki özel yetenek sınavı kaldırıldı iddiası bütünüyle gerçek dışı.

İkinci husus; bu 14 program, aynı zamanda eş zamanlı olarak merkezi sınavla da öğrenci alan programlar. Merkezi yerleştirmeyle öğrenci alınan bu programların öğrenci alan doluluk oranı, özel yetenekle öğrenci alanlara göre daha yüksek. Yani bu adım öğrencinin aleyhine değil lehine de bir adım olarak da değerlendirilebilir.”

“Özel yetenek sınavı kalkmadı, halen 114 programda devam ediliyor.” diyen Saraç, bunlar arasında beden eğitimi ve spor, resim iş, müzik öğretmenliği başta olmak üzere, resim, müzik, bale, heykel, keman, cam, çalgı eğitimi, çalgı yapımı, opera, orkestra şefliği, oyunculuk, fotoğraf, geleneksel Türk el sanatları, sahne sanatları, seramik, şan, Türk halk oyunları, yaylı çalgılar gibi bölümlerin bulunduğunu anlattı.

 2020 Yükseköğretim Kurumları Sınavı’ndan (YKS) itibaren merkezi yerleştirme ile öğrenci almasına karar verilen 14 program şöyle:

Çizgi film (Animasyon)

Grafik

Grafik resimleme ve baskı

Grafik tasarım

Moda giyim tasarımı

Moda tasarımı

Moda ve tekstil tasarımı

Rekreasyon

Spor bilimleri

Spor yöneticiliği

Tekstil

Tekstil geliştirme ve pazarlama

Tekstil tasarımı

Tekstil ve moda tasarımı

Yetenek Sınavı Kalktı mı? Hangi Bölümler Sınavsız Alacak?

Sungur videosu yayınlandı, teröristlerin korkulu rüyası olacak!

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı