Yeşilçam yönetmeni Aytekin Çakmakçı öldü!

Yeşilçam’ın unutulmaz filmlerinden Işıklar Sönmesin, Muhsin Bey ve Arabesk’e imza atan görüntü yönetmeni Aytekin Çakmakçı 71 yaşında yaşamını yitirdi.
Takip et
Yeşilçam yönetmeni Aytekin Çakmakçı öldü!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Yeşilçam’ın efsane görüntü yönetmenlerinden Aytekin Çakmakçı, yaşamını yitirdi.

Gece yarısı kalp krizi geçiren Çakmakçı, kaldırıldığı Fatih Devlet Hastanesi’nde bütün müdahalelere karşın kurtarılamadı ve sabah saatlerinde hayatını kaybetti. Çakmakçı bugün Bahçecik Mezarlığı’nda defnedilecek.

Yeşilçam yönetmeni Aytekin Çakmakçı öldü!

AYTEKİN ÇAKMAKÇI KİMDİR?

Aytekin Çakmakçı, 10 Ağustos 1949’da Trabzon’da dünyaya geldi. Döneminin sevilen televizyon dizileri Baba Evi, Şehnaz Tango, Yeni Yaşam, Deniz Gurbetçileri, Bizim Ev, Yaprak Dökümü gibi dizilerde görüntü yönetmenliği yaptı.Yılanların Öcü filmindeki görüntü yönetmenliği ile 23. Antalya Film Şenliği’nde “En İyi Görüntü Yönetmeni” ödülüne layık görüldü. 3-4 yıl boyunca Marmara Üniversitesi sinema ve televizyon bölümünde görüntü ve stüdyo teknikleri gibi derslere öğretim mensubu olarak girmiştir. 2009 yılında buradaki görevini bıraktı.Burada kamera, ses ve ışık teknikleri üstüne kurs vermiş olup öte yandan AB projesi olan Özellikli Radyo TV Teknikerleri ve kamera asistanları kurslarında Trabzon Belediyesi ismine öğretici öğretmenlik yaptı.2013 senesinde İstanbul Kültür Sanat Vakfı tarafından gerçekleştirilen 31. İstanbul Film Festivali’nde ‘Sinema Onur Ödülü’ne layık görüldü.2019 senesinde anılarını yazdığı kitabı “Güneşe Lamba Yakan Adam” yayımlandı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.