Yeşil kredi nedir? Yasaklı sektöre yeşil kredi desteği sağlanıyor mu?

Bankalar yenilenebilir enerji yatırımları, verimlilik ve çevresel ve sosyal etkilere duyarlı yatırımlara “yeşil kredi” veriyor. Uluslararası bankaların da desteklediği yeşil kredilerde vadeler 10 yıla ulaşıyor, faiz oranları ise oldukça cazip. Bankalar bu kapsamda yenilenebilir enerji projelerine de ağırlık veriyorlar. Son yıllarda popüler olan peki, yeşil kredi nedir?
Takip et
Yeşil kredi nedir? Yasaklı sektöre yeşil kredi desteği sağlanıyor mu?
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Çevreye ve sosyal çevreye duyarlılık arttıkça bankalar da kredi mekanizmalarında adını duyduğumuz yeşil kredi nedir sorusuyla gündemde. Artık birçok banka Sosyal ve Çevre Yönetim Sistemleri kurarak kredi talep edenlerin projelerini sadece finansal olarak değil, üretim aşamasındaki tüm evrelerde çevreye ve çalışanlarına etkilerini mercek altına almaya başladı. Yeşil kredi konusunda iddialı bankaların tamamı önümüzdeki dönem yenilenebilir enerji projelerine ve enerji verimliliği projelerine odaklanacaklarını söylüyorlar.

Son yıllarda rüzgar ve güneş enerjisi yatırımları en popüler alanlar haline geldi.

Peki, yeşil kredi nedir? İşte, yeşil kredi nedir sorusunun detaylı yanıtı… devamı

Yeşil kredi nedir?

Çocuk işçi çalıştıran, çalışanların sağlığını tehdit eden üretim koşullarını koruyan, yeterli arıtma tesisi kurmayan, bacasından çıkan gazı arıtmayan, üretim atıkları çevre kirliliğine yol açan gibi çevreye ve sosyal etkilere duyarsız işletmelere kredi vermemeye başladı. Ancak 10 yıllık bile geçmişi olmayan yeşil krediler bugün ağırlıklı olarak büyük projelerin finansmanında uygulanabiliyor.

Bazı bankalar 5 milyon doların üzerindeki projeleri bu kriterleri uygularken, bazı bankalarda bu tutar 20 milyon dolara kadar yükseliyor. Yani orta büyüklükteki projeler yeşil kredi kriterlerine göre şimdilik analiz edilemiyor. Bunun nedeni de çok basit. Şayet bir işletme çevreye duyarsızsa çalışma ortamında insan haklarına aykırı davranıyorsa banka bu aksayan konular hakkında kurumlan uyarıyor. Alınması gereken önlemleri bildiriyor.

Gerekli düzenlemeleri yapması halinde krediyi kullandırıyor. Ancak bankanın sorumluluğu bununla da bitmiyor. Kredinin vadesi dolana kadar banka belli periyotlarla kredi verdiği kurumu denetliyor. Yani banka için oldukça meşakkatli bir durum. Bu da her kurumu bu kriterlerle denetleme şansını ortadan kaldırıyor.

Yasaklı sektöre kredi yok

Şekerbank, sağladığı kredilerin olası çevresel ve sosyal etkilerini analiz ettiği Sosyal ve Çevre Yönetim Sistemi’nin kredilendirme süreçlerinin ayrılmaz bir parçasını oluşturduğunu vurguluyor. Banka bu konuda bir Dünya Bankası kuruluşu ve aynı zamanda Şekerbank’m hissedarı da olan IFC’nin (Uluslararası Finans Kurumu) bu alandaki bilgi birikimini referans alıyor.

Bu bağlamda çevreye zarar veren ve bu nedenle yasaklı sektörler olarak tanımlanan 18 alanda faaliyeti bulunan firmalara finansman sağlamadıklarını söyleyen Şe-kerbank KOBÎ ve Tarım Bankacılığı Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı Murat Sabaz, “Herhangi bir sosyal ve çevresel olumsuz etki tespit etmemiz halinde bunun giderilmesi için müşterilerimize geri bildirimde bulunuyor, yol gösteriyor ve bu etkileri azaltmasını veya tamamen ortadan kaldırmasını takip etmeyi ve dolayısıyla müşteri bilincini artırmayı amaçlıyoruz” diyor.

Yeşil kredide yenilenebilir enerji

Türkiye’deki rüzgar enerjisi kurulu gücünün yüzde 35’ine yakın bir kısmını karşıladıklarım söyleyen Garanti Bankası Genel Müdür Yardımcısı Gökhan Erün’ün verdiği bilgiye göre Garanti Bankası 2015 ve 2016 yıllarında kömür santrallerinin finansmanında ise hiç yer almadı. Son 10 yılda enerji tüketiminin ortalama yıllık yüzde 5 gibi bir oranda artması, işin en dramatik tarafı ise enerji kaynaklarımızın yaklaşık yüzde 72’sini ithal etmek zorunda olmamız. Oysa ki yapılan araştırmalara göre, ülke olarak endüstrimizde yüzde 15, binalarımızda yüzde 35 ve ulaşım sistemimizde ise yüzde 15 enerji tasarrufu potansiyelimiz var. Gerekli adımlar atılabilirse ülke olarak 2020 yılına kadar enerji talebini yüzde 20 oranında azaltma imkanımız bulunuyor. Bu da yerel ve yenilenebilir kaynaklardan ürettiğimiz elektriğin 2.5 katma denk geliyor. Başka bir ifadeyle bu yaklaşık 30 milyon hanenin enerji ihtiyacı demek.Bu nedenle bankalar yeşil kredi kapsamında enerji verimliliği projelerine de uygun faiz ve vadelerle finansman sağlamak için büyük çaba harcıyor. Şimdilik az sayıda banka Sosyal ve Çevre Yönetim Sistemleri kurarak yeşil kredilendirme yapıyor. Ancak önümüzdeki dönem hem bu sistemd geçen banka sayısının artması, hem de daha küçük ölçekli kredi taleplerine bile bu kriterlerin uygulanması bekleniyor.

Yasaklı sektöre yeşil kredi desteği sağlanıyor mu?

Şekerbank, sağladığı kredilerin olası çevresel ve sosyal etkilerini analiz ettiği Sosyal ve Çevre Yönetim Sistemi’nin kredilendirme süreçlerinin ayrılmaz bir parçasını oluşturduğunu vurguluyor. Banka bu konuda bir Dünya Bankası kuruluşu ve aynı zamanda Şekerbank’m hissedarı da olan IFC’nin (Uluslararası Finans Kurumu) bu alandaki bilgi birikimini referans alıyor. Bu bağlamda çevreye zarar veren ve bu nedenle yasaklı sektörler olarak tanımlanan 18 alanda faaliyeti bulunan firmalara finansman sağlamadıklarını söyleyen Şe-kerbank KOBÎ ve Tarım Bankacılığı Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı Murat Sabaz, “Herhangi bir sosyal ve çevresel olumsuz etki tespit etmemiz halinde bunun giderilmesi için müşterilerimize geri bildirimde bulunuyor, yol gösteriyor ve bu etkileri azaltmasını veya tamamen ortadan kaldırmasını takip etmeyi ve dolayısıyla müşteri bilincini artırmayı amaçlıyoruz” diyor.

Şekerbank 2009 yılından bu yana enerji tasarrufunu yaygınlaştırmak ve doğal kaynakların sürdürülebilirliğine destek olmak için EKOkredi veriyor. EKOkredi ile apartman yönetimleri, çiftçiler, esnaf ve bireysel müşteriler; yenilenebilir enerji, A sınıfı enerji, atık arıtma ve atık yönetimi, rüzgar enerjisi sistemleri, modern sulama ekipmanları, doğal gaz dönüşümü, yalıtım ve güneş enerjisi sistemine geçiş, verimli aydınlatma sistemleri, ısıtma sistemlerinin değişimi, soğutma odaları ve iklimlendirme cihazlarının finansmanı gibi geniş bir yelpazede farklı enerji verimliliği yatırımlarına uygun finansman sağlanıyor. EKOkredi ticari ile ilk yılı anapara ödemesiz olmak üzere 60 aya varan vade seçenekleri, EKOkredi işletme ile de 60 aya varan vadeler sunuluyor.

Yeşil kredi nedir? Yasaklı sektöre yeşil kredi desteği sağlanıyor mu?

Denizbank Yeşil Kredi Nedir, Nasıl Alınır?

Ülkemizde günlük ihtiyaçlarımızın gittikçe çoğalması, bayramların ya da diğer birtakım özel günlerin artış göstermesi sonucunda Denizbank ihtiyaç kredisi kapsamında herhangi bir dosya ücreti talep etmeden en uygun kredi fırsatlarını kişilere sunmaktadır. İhtiyaç kredisinin yanında apartmanda oturan vatandaşlarımız için dış cephe tadilat ya da onarım ve benzeri hizmetlerin karşılanması için birtakım hizmetler sunmaktadır. Bu gibi hizmetleri veren Halkbank ve benzeri bankalarda bulunmaktadır. Bu bankaların verdiği krediler hakkında bilgi sahibi olmak için ilgili banka şubesini ziyaret etmeniz gerekmektedir.

Yeşil Kredi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

İhtiyaç kredileri kapsamında müracaat edebileceğiniz diğer bir kredi Denizbank yeşil kredi olmaktadır.
Denizbank yeşil kredi seçeneğinde faiz miktarları çekeceğiniz zaman ve miktar göz önünde bulundurularak değişiklik göstermektedir. Örnek vermek gerekir ise 1000 liralık bir kredi talep edip geri ödeme işlemini de kısa bir süre zarfı içerisinde gerçekleştirecek olursanız ödeyeceğiniz faiz yalnızca 11 lira olacaktır.
Denizbank yeşil kredi için ilave herhangi bir ücret vermeniz şart koşulmamaktadır. Tarafınızdan talep edilen tek ücret sigorta ücretidir. Bu ücret haricinde herhangi bir ödeme yapmanız gerekmemektedir.
Sigorta ücreti müracaat işlemini gerçekleştiren kişinin birtakım özellikleri doğrultusunda değişiklik göstermektedir. Bir senelik vadesi bulunan bir kredide 35 yaş temel alınacak olursa, aylık olarak 3,57’lik bir kredi ödemeniz bulunmaktadır. Bireyin yaşı göz önünde bulundurularak bu oranda birtakım değişikler meydana gelebilir.
Ödeyeceğiniz sigorta ücreti krediyle beraber değil ayrı şekilde hesaplanmaktadır.
Müracaat işlemlerinizi gerçekleştirmek için Denizbank şubelerini ziyaret ederek veya internet sitesi üzerinden ön müracaat gerçekleştirmeniz gerekmektedir.
Müracaatınızın kabul görmesi halinde tarafınızdan birtakım evraklar talep edilmektedir.

Kredide Kaç Aylık Geri Ödeme Alabilirim?

Bu vade maksimum 36 ay olarak belirlenmiş bulunmaktadır. Örnek vermek gerekir ise diyelim ki 10 bin liralık yeşil kredi çekmeye karar verdiniz 1,26 faiz miktarıyla aylık 362 liralık bir geri ödemeniz olmaktadır. Bu miktar birtakım nedenler dolayısıyla kimi zamanlarda değişikliğe uğrayabilir. Toplamda 10 bin lira miktarında almış olduğunuz kredi için 3.040 liralık bir faiz ödemiş olacaksınız ve total ödemeniz 13.040 lira olacaktır. Vade süresini azaltmanız durumunda ödeme miktarınızın artmasına paralel olarak faiz oranlarında da azalma gerçekleşmektedir. Bundan dolayı geri ödeme sürenizi düşürerek bankaya fazla faiz ödemenize gerek kalmamasını sağlayabilirsiniz. Zira kısa vadeli olarak alınan krediler uzun vadelilere göre kesinlikle çok daha mantıklı bir seçim olmaktadır.

Denizbank Yeşil Kredi Neden Verilir?

Denizbank yeşil kredi apartman masraflarının ödenmesi doğrultusunda yardımcı olmak, dış cephe ya da yalıtım tadilatları gibi işlemlerde destek vermek amacıyla verilmektedir. Ev sahibi olan kişilere verdiği 7 bin liraya kadar gelir belgesiz kredi imkânı, cazip koşullarda faiz oranı, masrafsız ve komisyonsuz şubeye gitmenize bile gerek kalmadan evinizde kredi çekme imkânları sunmaktadır. Bu kredi imkânları apartman yönetimi veya kişisel konutunuzun bakımlarını yaptırmanız doğrultusunda verilmektedir. Denizbank ile geçtiğimiz zamanlarda anlaşma imzalayan Filli Boya şirketi aracılığı ile bu düzenlemeler meydana gelmiş bulunmaktadır. Bu kredi imkânından faydalanmayı arzulayan apartman halkı veya apartman yöneticisi Filli Boya bayilerine giderek onay almasının ardından Denizbank şubelerini ziyaret ederek Filli Boya’nın verdiği onay formu ile beraber yeşil kredi müracaatını gerçekleştirmesi gerekmektedir. En cazip kredi seçeneklerinin tespit edilmesi için Denizbank’ın internet sitesi üzerindeki kredi hesaplama yöntemi ile işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Denizbank facebook kredi nedir ve benzeri gibi merak ettiğiniz her şeyi internet sitesi üzerinden ya da şubeleri ziyaret ederek öğrenebilirsiniz.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.