Yerli ve milli e-posta servisini ilk AFAD kullanmaya başlayacak

Turkcell tarafından hayata geçirilen yerli ve milli e-posta sistemi hakkında gelişmeler var. İçişleri Bakanlığı’na bağlı olan AFAD, milli e-posta sistemini bünyesinde çalışanları ile entegreli halde kullanacak ilk kamu kurumu oldu.


Yerli ve milli e-posta servisini ilk AFAD kullanmaya başlayacak

Türkiye’nin ilk yerli ve milli e-posta sistemi Turkcell tarafından faaliyete geçirildi. Şuanda AFAD’ın üye olması ile bünyesinde 7000 tane üye olan milli e-posta sistemi hakkında bilgiler gelmeye başladı. AFAD, Turkcell’in başında olduğu yerli ve milli e-posta sistemini kuruma entegre eden ilk şirket oldu. AFAD artık bütün internet dünyasında sadece milli e-posta sistemini kullanacak. AFAD’ın kullanmaya başlayacağı bu e-posta sistemi daha sonraki zamanlarda birçok kamu kurum ve kuruluşu tarafından da kullanılmaya başlanacak.

TÜRKİYE’NİN VERİLERİ TÜRKİYE’DE KALACAK!

Turkcell Genel Müdürü Murat Erkan, yaptığı açıklamada yerli ve milli e-posta sistemi ile Türkiye’de yer alan verilerin, yine Türkiye’de kalacağını söyleyerek güvenli bir yurt içi iletişim ağını kurduklarını söyledi. Bu açıklamaların haricinde Erkan, milli e-posta sistemi haricinde yerli arama motoru ve benzer yerli dijital servisler kurduğunu da söyledi. Google ve e-posta servisi şuanda bütün dünyada aktif olarak kullanıyor ve bu sebeple Türkiye’de ki kullanıcıların milli sisteme geçmesi bir hayli zaman alacak.

YERLİ TEKNOLOJİ GİRİŞİMLERİ YAPILIYOR

Turkcell başta olmak üzere birçok şirket yerli ve milli teknoloji girişimleri için çok ciddi yatırımlar yapıyorlar. Yerli arama motoru, müzik dinleme servisi, bulut depolama ve benzer teknolojiler şuanda en çok Turkcell sayesinde bu kadar gelişti. Yerli teknoloji girişimlerinde devlet desteğinin de olması elbette yatırımları bir hayli hızlandırdı. AFAD ile ilk kez yerli e-posta sistemi kullanılmaya başlandı ve bu sayı gelecek günlerde bir hayli artış gösterecek.

Yazar: Aykut Bilir

Aykut Bilir
Aykut Bilir, 1981 senesinde Manisa'da dünyaya geldi. Bilir, eğitim hayatını Boğaziçi Üniversitesi'nde tamamlamıştır. Üniversite yıllarının ardından çeşitli mecralarda yazıları yayınlanan Aykut Bilir, günümüzde internet gazeteciliğine yönelik görsel ve yazılı materyaller içeren haberler yapmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.