Yerli turbojet motoru ARAT için anlaşma yapıldı!

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) ile Kale Arge arasında Türkiye’nin yeni turbojet motoru ARAT için sözleşme imzalandı.
Takip et
Yerli turbojet motoru ARAT için anlaşma yapıldı!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

ARAT Projesi’nin tanıtımı ve imza töreni SSB’de gerçekleştirildi. ARAT Projesi ile seyir füzeleri başta olmak üzere, benzer itki seviyesi ihtiyacı olan platformların motor ihtiyacının yerli ve milli olanaklarla sağlanması hedefleniyor.

Yüksek irtifa ve zorlu çevresel koşullarda çalışacak nitelikte bir tasarım ve kalifikasyona sahip olacak ARAT motoru, seyir füzelerinin de mühim bir ihtiyacını karşılayacak.

Yerli turbojet motoru ARAT için anlaşma yapıldı!

Bu kapsamda, SOM ve Atmaca füzelerinde kullanılmak üzere geliştirilen KTJ-3200 motorundan daha verimli, yakıt sarfiyatı daha az, itkisi daha yüksek bir turbojet motor geliştirilecek.

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, törende yaptığı konuşmada, Türkiye’nin küresel bir güç olma yolunda kararlılıkla yürümek mecburiyetinde olduğunu belirtti.

“BU YOLCULUĞA ÇIKMAK ZORUNDAYIZ”

Savunma sanayisindeki ihtiyaçlar için uzun vadede Türkiye’nin kendi göbeğini kesme mecburiyeti bulunduğunu vurgulayan Demir, “Bu süreçler sancılı geçti. Gerek maliyet gerekse zaman olarak bedeller ödedik. Belki gene hazır alıma gitseydik bundan daha az bedeller öderdik. Bu konforu çok uzun seneler önce Türkiye yaşadı ve bu mantalitenin belki rahatını gördü operasyonel manada. Artık küresel güç olmak istiyorsak, eğer milli çıkarlarımızı her şeye, tüm baskılara karşın savunmak istiyorsak, empoze edilmek istenen yaptırım uygulama ve kısıtlamalara karşı direnmek istiyorsak bu yolculuğa çıkmak zorundayız.” şeklinde konuştu.

Demir, ARAT Projesi’nde Kale Arge’den artık KTJ-3200’den çok daha hızlı bir çalışma beklediklerini vurguladı.

Hızın çok mühim olduğunu ve bu konjonktürde kaybedilecek tek bir gün bulunmadığını dile getiren Demir, projenin başarısı için alakalı her kurumun elinden geleni üst düzeyde ortaya koyması gerektiğini ifade etti.

Yerli turbojet motoru ARAT için anlaşma yapıldı!

“YOLUMUZU KISALTACAK HER TÜRLÜ ADIMI ATACAĞIZ”

Demir, kısa zaman öncesine kadar hiçbir hava savunma sistemi yokken Türkiye’nin Korkut, Hisar-A , Hisar-O ‘ya salip olduğunu anımsatarak, helikopter, seyir füzeleri, mühimmatlar konusunda mühim adımlar atıldığını bildirdi. İsmail Demir, “Bunlar güzel gelişmeler ama küresel güç olma iddiasındaki ülkenin çok daha hızlı gitmesi, koşması gerekiyor.” diyerek konuştu.

Türkiye’nin önünde çok iddialı projeler bulunduğunu, Milli Muharip Uçak için motor yapılması gerektiğini söyleyen Demir, şunları kaydetti:

“Bu yolculuklarda eğer samimi biçimde, tamamen açıklık ilkesiyle omuz omuza yürüyerek bir teknik iş birliği yapma taraftarı olanlar varsa bunlarla iş birliği yapmaya her zaman açığız. Bu yolculukların zorluğunu bildiğimiz için bilgi alışverişi, teknoloji transferi gibi kavramlara açığız fakat özellikle motor teknolojilerinde kimsenin kimseye fazla bir şey vermeyeceğini de çok net biliyoruz. Her şeyi kendimiz yapacağız, ne pahasına olursa olsun yaklaşımında da değiliz. Yolumuzu kısaltacak her türlü ismime da açığız.”

Demir, geleceğin teknolojilerini ıskalamamak için tüm kuvvetleriyle yeni teknolojilere yönelik araştırma geliştirme çalışmalarını destekleyeceklerini belirtti.

“UYKUSUZ GECELER BİZİ BEKLİYOR”

Kale Teknik Grup Başkanı Osman Okyay da Türkiye’nin ilk turbojet motoru olan KTJ-3200’de sona gelindiğini, seri imalat faaliyetlerinin başladığını ve bu sene bir miktar motor teslimatı planladıklarını söyledi.

Bu motorda hiçbir biçimde dışa bağımlılık olmadığını vurgulayan Okyay, bu sebeple hiçbir ambargo ya da kısıtlamalara maruz kalınmayacağını ifade etti.

Okyay, Türkiye’de ilki yaparken zaman zaman zorlandıklarına işaret ederek, şu değerlendirmede bulundu:

“Bu daha da zor bir ilk, daha da zor bir projeydi. İnsan kaynağı ve altyapınızı geliştirmek zorundasınız. Bütün test altyapısını da kendimiz gerçekleştirdik, bu da bir ilkti. Projenin sonuna geldik, çok mutluyuz. Bugün de ARAT gibi çok zorlu ama ülkemize gene çok büyük bir yetenek kazandıracağına inandığımız bir projeyi imzalamanın gururunu yaşıyoruz. Biliyoruz ki gene uykusuz geceler bizi bekliyor ama ülkemize hizmet edebiliyor olma duygusu proje boyunca yaşadığımız her türlü yorgunluğumuzu, üzüntümüzü, hayal kırıklığımızı unutturuyor. Başarının verdiği huzur başka hiçbir şeyde olmuyor.”

Demir ve Okyay, konuşmaların sonrasında ARAT Projesi’ne ilişkin sözleşmeyi imzaladı.

SAVUNMA SANAYİSİNDEKİ MOTOR PROJELERİ

SSB projeleriyle Türk savunma sanayisinin geliştirdiği platformlara, yerli ve milli olanaklarla geliştirilen motor ve güç aktarma sistemlerinin entegre edilmesi çalışmaları devam ediyor.
Bu kapsamda uçak, tank, hafif zırhlı araç, helikopter, insansız hava aracı ve füze sistemlerinin motor ve güç aktarma sistemlerinin geliştirilip üretilmesi maksadıyla pek çok proje başlatıldı.

motorları kullanılmaya başlandı, Gökbey’de kullanılacak turboşaft motorunun geliştirme ve test süreçleri devam ediyor. ALTAY tankı için geliştirilen BATU tank motoru ilk prototipi ile Yeni Nesil Hafif Zırhlı Araçlar için geliştirilen UTKU motor ve transmisyonun ilk prototipi çalıştırıldı, testleri sürüyor. SOM ve ATMACA füzelerinde kullanılacak KTJ-3200 turbojet motorunun ilk teslimi bu sene içinde yapılacak.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.