Yerli telefon markalarının fiyatları düşüyor!

Giriş seviyesi cep telefonu fiyatlarında yerli imalatın avantajı görülmeye başladı. Vergi sebebiyle 3.000 TL bandına çıkan fiyatlar, Samsung’un ilk yerli imalat modellerini piyasaya sunmasıyla 1.300 – 1.500 TL’ye düştü.
Takip et
Yerli telefon markalarının fiyatları düşüyor!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Türkiye’de cep telefonunda yerli imalat hamlesinin neticeleri fiyatlarda görülmeye başladı. Milliyet’ten Hanife Baş’ın haberine göre önceden 2.500 – 3.000 TL arasında fiyatlarda satılan giriş seviyesi cep telefonlarının fiyatları 1.300 – 1.500 TL’ye geriledi. Mobil İletişim Araçları ve Bilgi Teknolojileri İşadamları Derneği (MOBİSAD) Başkanı Mustafa Kemal Turnacı, Türkiye’de giriş seviyesindeki cep telefonu fiyatlarının sonunda, önceki seviye olan 1.500 TL bandına indiğini belirtti.

Yerli imalat hamlesinin giriş seviyesindeki telefon fiyatlarını önceki seviyesine getirdiğine işaret eden Turnacı, “Samsung’un cep telefonu imalatı başladı. A01 serisi telefonları, daha önceden 2.500 – 3000 TL seviyesindeydi. Türkiye’de üretilenler şu anda 1.300 – 1.500 TL’den satılmaya başlandı. Yerli imalat hamlesi cep telefonunda giriş seviyesini, olması gereken fiyat bandına getirdi” şeklinde konuştu.

Üst segment ne olur?

Turnacı, cep telefonunun her zaman temel ihtiyaç olduğunu savunduklarını anımsatarak, “Giriş seviyesi modeller önceden vergilerin yüksekliği sebebiyle 3.000 TL seviyelerine çıkmıştı. Ama yerli imalat neticesinde artık normale dönüyor. Türkiye’de şu anda 200 doların altında ithal edilen cihazlarda gözetim belgesi isteniyor. Bu vaziyet piyasada bu cihazların da 200 dolarlık vergi dilimine girmesine neden oluyordu. Yerli imalatta gözetim belgesi istenmediği ve gümrük vergisinden muafiyet geldiği için vergi maliyetleri düşüyor ve cep telefonları çok daha uygun fiyata satılıyor” bilgisini verdi.

Yerli telefon markalarının fiyatları düşüyor!

Mustafa Kemal Turnacı, tüketicilerin yüksek fiyatlı cep telefonu segmentinde de düşüş olacağı beklentisine girdiğini fakat bu modellerin Türkiye’de üretilmemesi sebebiyle fiyatta herhangi bir düşüş beklenmediğini de vurguladı.

‘MADE IN TURKEY’ YAZIYOR

Türkiye’de üretilmeye başlanan cep telefonlarının kutularında ‘Made in Turkey’ (Türk Yapımı), ‘Assembled in Turkey’ (Türkiye’de Montajlandı) yazılarının da olduğu dikkat çekiyor. Samsung’un giriş seviyesi modeli A01’in kutusunda da Türkiye yapımı olduğu yazıyor. Oppo’nun da cep telefonu kutularında benzer yazı ve işaret olduğu görülüyor.

Xiaomi de düşürecek

Xiaomi Türkiye Ülke Müdür Yardımcısı İrfan Öztürk de, İstanbul Avcılar’daki fabrikada imalata başladıklarını anımsatarak, yeni modellerin nisan ayında raflarda olacağını belirtti. Senede 5 milyon akıllı telefon imalat kapasitesine sahip olacaklarını anlatan Öztürk, “Salcomp ile ortak olan Xiaomi, 30 milyon dolarlık yatırımla Türkiye’de imalata başlıyor. Avcılar’da bulunan ve ortalama 14 bin metrekare kapalı alana sahip fabrikada üretimimiz olacak. 2 bin kişiye de istihdam sağlıyoruz” şeklinde konuştu. Yeni modellerle beraber fiyatların da düşeceğini dile getiren Öztürk, “Her modelde değil ama Türkiye’de üretilen modellerde yüzde 10 – 15 indirim söz konusu olacak” ifadelerini kullandı.

Oppo Mart sonu

Öbür cep markaları da imalat planlarını sürdürüyor. İstanbul Tuzla’da imalata başlayan Oppo’nun mart ayı sonu yerli modellerini piyasaya sürmesi beklenirken, Tecno, TCL ve Vivo’nun ise Türkiye’de imalata bir ay gecikmeli başlayacağı öğrenildi. Bürokratik sıkıntılar sebebiyle imalatın Tecno ve TCL’de mayıs ayına, Vivo’da ise haziran ayına kayacağı konuşuluyor

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.