Yerli sprey koronavirüs aşısı pandemiyi bitirebilir!

Uzmanlar, bugüne kadar geliştirilen koronavirüs aşılarının sadece hastalığın ağır atlatılmasını engellediğini ve bulaş riskini ortadan kaldırmadığını belirtiyor. Yerli olarak çalışmalarına başlanan sprey aşının ise virüsün bulaş riskini tamamen ortadan kaldıracağı savunuluyor.
Takip et
Yerli sprey koronavirüs aşısı pandemiyi bitirebilir!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Bir seneden uzun bir zamandır dünyayı kasıp kavuran koronavirüs için çeşitli ülkeler tarafından geliştirilen aşılar büyük umut oldu. Fakat bu aşılar bulaşmayı önlemiyor, hastalığın çok daha hafif atlatılmasını sağlıyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın Türkiye’de klinik çalışmalarının başlayacağını duyurduğu sprey aşıların ise bulaşmayı engelleyeceği tahmin ediliyor.

“BAŞKASINA BULAŞI ÖNLER”

“Solunum yolu virüsleri, burun ve ağız mukozası yoluyla vücuda girerler ve bağışıklık sistemimiz bu virüslerle mücadeleyi ilk giriş noktası olan burnumuzdaki fiziksel bariyerlerler, yani silyalar (kılsı yapı), ikinci olarak lokal bağışıklık faktörleriyle sürdürürler. İşte sprey aşı burada devreye girecek.

Bu aşı burundan, yani virüsün doğal yoldan girdiği yerden verildiğinde, bağışıklık sistemi lokal antikorları yaratıyor. Bu lokal antikorlar virüs ile karşılaştığımızda daha burun ve ağız aşamasındayken virüsün vücuda yayılmasını engelliyorlar. Bu sebeple sprey (nazal) aşılar, şu andaki aşıların yapamadığını da yapıyor. Yani virüsün bulaştırılmasını da engelliyorlar.”

“ŞU ANKİ AŞILAR HASTALIĞI ENGELLIYOR”

Şu anki aşılar kas yoluyla verildiği için yalnızca genel antikor yaratıyor. Genel antikor yarattığı için de virüsün vücuda alınması tam engellenemiyor. Virüs girdiğinde bu aşılarla hastalık ve ağır hastalık yapması önleniyor. Vücudun içinde yayılmasını engelliyorlar. Ama kişinin burnunda ve boğazında virüs bulunduğundan bu kişiler virüsü başkasına bulaştırabiliyorlar.”
“TEORİK OLARAK BAŞARILI”

Bu sebeple sprey aşılar teorik olarak salgını önlemede çok daha yüksek başarı beklenen bir aşı çeşididir. Tabii ki faz çalışmalarının sonunda ne kadar etkili olacağı görülecek, çünkü bu teorik olarak bu şekilde. Az sayıda da olsa sprey aşı denemeleri var. Fakat sprey aşı başarılı olursa salgını sonlandırmada en etkili olacak aşı tipidir.

Aşıların kimlere uygulanacağı hakkında konu klinik incelemelerle tespit edilir. Teorik olarak sprey aşı her yaş grubuna kullanılabilir. Burundan püskürtme metodu ile yapılabilir. Kişi kendine de uygulayabilir. Klinik çalışmalar esnasında görülecektir. Buruna mı, boğazın arkasına mı püskürtülecek yoksa ikisine birden mi, bu çalışmalar neticesinde ortaya çıkacak.”

TÜRKİYE’DE DE ÇALIŞMASI VAR Yerli sprey koronavirüs aşısı pandemiyi bitirebilir!

Prof. Dr. Balık, sprey aşı çalışmasının Türkiye’de yapılmaya başlandığını belirtti: “Türkiye’de çok sayıda farklı tipte aşı çalışması var. Sprey aşı da bunlardan biri. Aşı tipleriyle alakalı dünyada yapılan denemelerin tümü Türkiye’de de yapılıyor. Aşı tiplerinin çeşitliliği açısından en fazla çalışmanın yapıldığı ülkelerden biriyiz. Ama maalesef hala imalata geçecek aşamada olan, faz çalışmaları bitmiş olan aşımız yok. Imalat hedefine en yakın aşı Kayseri’de başlatılan inaktif aşı. Sonbaharda imalata geçebilecek vaziyette olacağını düşünüyorum.”

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.