Yerli savaş uçağı Muharip için tarih verildi!

Türk Havacılık-Uzay Sanayii Genel Müdürü Temel Kotil, CNN Türk kanalında katıldığı Tarafsız Bölge programında Milli Muharip Uçağı’nın hangardan çıkacağı tarihi verdi. Uçağın motorunun 2023’te çalışacağını vurgulayan Kotil, “Bu demek ki gelecek yıl bu uçak bitecek. 2022’de bitecek” şeklinde konuştu.
Takip et
Yerli savaş uçağı Muharip için tarih verildi!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Türk Havacılık-Uzay Sanayii (TUSAŞ) Genel Müdürü Temel Kotil, CNN Türk ekranlarında yayınlanan Ahmet Hakan’ın sunuculuğunu yaptığı Tarafsız Bölge programına misafir oldu. Ahmet Hakan ile beraber Güvenlik Politikaları Uzmanı Mete Yarar’ın sorularını cevaplayan Kotil, F-16’ların yerini alması planlanan Milli Muharip Uçağı hakkında son bilgileri verdi.

“2022’DE BİTECEK”

Milli Muharip Uçağı’nın 18 Mart 2023 tarihinde motorunun çalışacağını vurgulayan Temel Kotil, “Bu demek ki gelecek yıl bu uçak bitecek. 2022’de bitecek demek” ifadelerini kullandı. 4 bin mühendisten şu anda bin tanesinin çalıştığını fakat gerek duyulması halinde hepsinin çalıştırılabileceğini söyleyen Kotil, 2028’de seri imalata geçileceğini belirtti.

Yerli savaş uçağı Muharip için tarih verildi!

“F-16’LARDAN 1.5 KAT DAHA KUVVETLI”

Öte yandan Kotil, Milli Muharip Uçağı’nın 1980 teknolojisi olduğunu belirttiği F-6’lardan 1 buçuk kat daha kuvvetli olduğunu da aktardı.

İLK PARÇASINI SOSYAL MEDYADAN PAYLAŞMIŞTI

Kotil, Milli Muharip Uçağı’nın ilk parçasının fotoğrafını Twitter hesabından paylaşarak “Milli muharip Uçağımızın ilk parça imalatını gerçekleştirdik. Ülkemizin beka projesi için attığımız her adım bizim için çok manalı, çok değerli. Heyecanla, gayretle çalışarak aynı yolda yürüdüğümüz bütün arkadaşlarıma teşekkür ediyorum” notunu düşmüştü.

Yerli savaş uçağı Muharip için tarih verildi!

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.