Yerli Robotumuz ABD’de Finale Kaldı!

İZÜ öğrencilerinin geliştirdiği robot, denizlerde yüzeye çıkan plastik atıkları insan gücüne ihtiyaç duymadan temizleyebiliyor.

Türk üniversite öğrencileri ABD’de göğsümüzü kabarttı. İZÜ öğrencileri geliştirdikleri robotla finale kaldı. Söz konusu robot, denizdeki atıkları kendi başına temizleme üzerine programlandı.


İçindeki hava sistemi ile deniz yüzeyinde rahatlıkla ilerleyebilen robot, palet sistemiyle ise karada da hareket edebiliyor. Denize atılmış, özellikle plastik atıkları yapay zekası ile bulup algılayan robot bunları toplayarak denizi temizliyor. Algıladığı atıkları toplayan robot bunları karaya çıkarıyor. Ekip daha sonra robottan aldıkları plastikleri katı atık tesisine ulaştırıyor. Tesise ulaşan plastik atıklar geri dönüşümde kullanılıyor.

YAĞLARI DA TEMİZLEMESİ İÇİN GELİŞTİRİLECEK

Tamamen Türk üretimi olan robot, deposu dolduğu zaman kendi kendine karaya gelerek içini boşaltıyor, ardından yine hiçbir müdahale olmadan denize giderek işine devam ediyor. Öğrencilerin şimdiki hedefi ise robotlarını daha da geliştirerek deniz yüzeyinde belirlen zararlı yağları da toplayabilmek. Bunun için ciddi bir çalışma içinde olduklarını belirten İZÜ öğrencileri, ABD’deki yarışmadan zaferle ayrılacaklarından da emin görünüyor. 21 Ağustos’ta Kalifornia’da düzenlenecek final oylaması öncesi öğrencilerimizin robotlarında küçük güncellemeler yapacağı, bu şekilde final oylamasına daha güçlü gireceği belirtiliyor.

Sungur videosu yayınlandı, teröristlerin korkulu rüyası olacak!

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı