Yerli otomobili TOGG 2022’de hazır!

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, yerli arabanın 2022 sonunda herhangi bir aksilik olmaması halinde seri imalat bandından ineceğini belirtti.
Takip et
Yerli otomobili TOGG 2022’de hazır!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, ” İnşallah bir aksilik olmazsa 2022 senesinin sonunda Türkiye’nin Arabası’nin seri imalat bandından indiğini görmüş olacağız.” şeklinde konuştu.

Varank, Roketsan ve TÜBİTAK SAGE yürütücülüğünde Tuz Gölü’nde gerçekleştirilen TEKNOFEST Roket Yarışması’nı izlemek için geldiği Aksaray’da, Türkiye’nin Arabası Girişim Grubu’nun (TOGG) Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın önderliğinde 25 Haziran 2018’de kurulduğunu anımsattı.

Geçen 3 senede araba imalat sürecinde mühim aşamalar katedildiğini dile getiren Varank, 27 Aralık 2020’de “Türkiye’nin Arabası Girişim Grubu Yeniliğe Yolculuk Buluşması” ismiyle Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın katılımıyla gerçekleşen tanıtımda yerli arabanın niteliklerinin ilk defa kamuoyuyla paylaşıldığını hatırlattı.

Türkiye’nin Arabası Projesi’nde şu anda her şeyin planlandığı biçimde devam ettiğini söyleyen Varank, “Biliyorsunuz fabrikamızın inşaatı başlamıştı. İnşaat son hızda devam ediyor. 2022 senesinin sonunda arabalarımızın banttan indirileceğini biz zaten ilan etmiştik. Şu anda o takvimde bir değişiklik gözükmüyor. İnşallah bir aksilik olmazsa 2022 senesinin sonunda Türkiye’nin Arabası’ni seri imalat bandından indiğini görmüş olacağız.” ifadelerini kullandı.

Varank, elektrikli arabalar konusunun şu anda bütün dünyanın gündeminde olduğuna dikkati çekerek, “Otomotiv endüstrisi çok hızlı bir dönüşüm yaşıyor. Global markalar artık neredeyse hiç içten yanmalı motorlu araç üretmeyeceklerini ilan etmeye başladılar. Baktığımızda bu fırsatı doğru zamanda yakaladığımızın farkındayız. İnşallah Türkiye’nin Arabası Projesi de TOGG ile beraber sonuca erdirildiğinde burada gerçekten başarılı bir biçimde, bu sektörde yer almış olacağız. Biz buna inanıyoruz.” diyerek konuştu.

Bakan Varank, Türkiye’nin Arabası için bütün Türkiye’nin seferber olduğunun altını çizerek, “Tabii ki Türkiye’nin Arabası projesinin imalat tesisleri Bursa’da Gemlik’te ama tedarikçileri esasında Türkiye’nin her tarafında ve bir sürü tedarikçisini de şu anda farklı kentlerden seçmiş vaziyette. Dolayısıyla o tedarikçilerin olduğu kentlere baktığımızda Türkiye’nin Arabası Projesi’ni yalnızca tek bir şehir değil bütün Türkiye sırtlamış diyebiliriz.” değerlendirmesinde bulundu.

“KENDİ TASARLADIĞIMIZ İNSANSIZ UZAY ARACIMIZI AYLA BULUŞTURMA HEDEFİMİZ VAR”

Milli Uzay Programı’na da değinen Varank, “Biz yakın zamanda Milli Uzay Programımızı ilan ettik ve o hedefler doğrultusunda şu anda esasında yoğun bir biçimde çalışmaya devam ediyoruz. En mühim hedeflerimizden bir tanesi ‘ay’ misyonuydu ve 2023 senesinin sonunda kendi tasarladığımız insansız uzay aracımızı, kendi motorlarımızı da kullanarak ayla buluşturma hedefimiz var. Buna dönük olarak ekiplerimiz ciddi bir biçimde çalışıyor.” diyerek konuştu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.