Yerli otomobil TOGG’un çıkış tarihi netleşti

Konya’daki açılış ve ziyaretlerinin sonrasında gençlerle bir araya gelen Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, yerli araba ile alakalı gençlerden gelen sorular üstüne TOGG’un 2022 senesinin sonunda banttan ineceğini belirtti.
Takip et
Yerli otomobil TOGG’un çıkış tarihi netleşti
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Bakan Varank, “Türkiye’nin arabasına bu kadar heyecan duyulmasından memnuniyet duyuyoruz. İlk tanıttığımızdan itibaren, çocuğundan yaşlısına varana kadar herkes bu aracın ne zaman çıkacağıyla alakalı sorular soruyor. Türkiye’nin arabası, inşallah 2022 senesinin sonunda, seri imalat bandından çıkacak. Fabrikanın inşaatı devam ediyor. Makine siparişleri yapıldı. Otomobilin prototipleri testlere girmeye başladı. 2022 senesinin sonunda seri imalat bandından çıkan araçlar, sanırsam 2023 senesinin ilk çeyreğinde piyasaya sürülmüş olur. Türkiye’nin arabasını bir otomobil olarak görmemek gerekiyor. Türkiye’nin araba projesi esasında, değişen otomotiv endüstrisine Türkiye’nin bir yanıtı. Biz aracı ilk ilan ettiğimizde doğuştan elektrikli olacağını bazı otonom niteliklere sahip olacağını ve aynı zamanda fikri mülkiyet hakları bizim olduğu için bu aracı esasında teknoloji platformu olarak görmemiz gerektiğini startupların geliştirdiği teknolojileri bu araca entegre edebileceğimizi dile getirmiştik. İnsanlar elektrikli araç için daha erken diyordu. Şu anki geldiğimiz noktada yüz senedir araba üreten şirketler, biz bu elektrikli araç devrimini nasıl yakalayacağız diyerek endişe içerisindeler. Biz esasında doğru zamanda doğru teknolojiye yatırım yapmış olduk. Başarının anahtarı da burada. Doğru zamanda doğru teknolojiye yatırım yaptığınızda kazanmamanız için hiçbir sebep yok” diyerek konuştu.

Yerli otomobil TOGG’un çıkış tarihi netleşti

“MUHALEFETİN PARLAMENTER SİSTEM DİYE KAFASINDA KURDUĞU BİR HAYAL VAR”

Gençlerden gelen seçim ile alakalı soruları da cevaplayan Bakan Varank, şunları şeklinde konuştu:

“Muhalefetin güçlendirilmiş parlamenter sistem diyerek kafalarında kurdukları bir hayal var. Bunu getireceğiz diyorlar. Bu partilerin seçim vaadi ne biliyor musunuz? Tekrar seçim yapmak. 2023’te eğer, seçimi kazanırlarsa 2024’te de yerel seçimler var. Parlamenter sistemi getirmeleri için ne yapmaları gerekir? Anayasayı değiştirmeleri gerekir. Anayasayı değiştirmek için seçim yapmaları gerekir. O seçimi yaptıktan sonra milletvekili seçimi yapmaları gerekir. O seçimi yaptıktan sonra, Mecliste tekrar Cumhurbaşkanlığı seçimi yapmaları gerekir. Yani muhalefetin seçim vaadi, ülkenin önümüzdeki 4-5 yılında tekrar tekrar seçim yapmak. Bu Şekilde bir seçim vaadi olabilir mi? Siz planınızı projenizi, ülkeyi taşımak istediğiniz noktayı ortaya koyarsınız, buna göre siyaset yaparsınız. Dolayısıyla biz kendimizden emin olacağız. Türkiye Cumhuriyeti Devletinde hiçbir iktidarın yapamadıklarını biz hamdolsun Cumhurbaşkanımız önderliğinde bu ülkede başardık. Bu yalnızca kalkınma manasında değil, demokratikleşme manasında da bu şekilde. Özgürlükler manasında da bu şekilde. İnşallah biz bu çalışmalarımıza gayretle devam edeceğiz.”

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.