adplus-dvertising

Yerli otomobil TOGG seri üretim için geri sayım başladı

Türkiye’nin vizyon projeleri arasında yer alan Togg’un seri üretiminin yapılacağı Bursa’nın Gemlik ilçesinde açılış heyecanı yaşanıyor. Bugün Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın katılacağı törenle ilk araç banttan indirilecek. Açılışa saatler kala Togg’un piyasaya sürüleceği renkler de belli oldu. Buna göre yerli otomobil; “Anadolu”, “Gemlik”, “Oltu”, “Kula”, “Kapadokya” ve “Pamukkale” isimlerini taşıyan ve Türkiye’yi simgeleyen renklerle yollarda olacak.
Takip et
Yerli otomobil TOGG seri üretim için geri sayım başladı
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Togg’un Elektrikli Otomobil Üretim Tesisi’nin açılışına saatler kaldı. Cumhuriyet’in 99. yılında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılacağı törenle dev tesis hizmete girecek. İlçeye bağlı Gençali Mahallesi’nde saat 16.00’da gerçekleştirilecek açılış öncesi tesise giden yollarda ve fabrika çevresinde hazırlıklar tamamlanmış durumda.

Yerli otomobil TOGG seri üretim için geri sayım başladı

BÖLGEDE BÜYÜK HEYECAN VAR

Bursa-Yalova kara yolundan tesise ulaşım sağlanan kavşaklara Karayolları Genel Müdürlüğü ekiplerince “Togg” yazılı yön tabelaları yerleştirildi. Ayrıca, kara yolundan 5 kilometre uzaklıktaki tesisin yolları ve kavşaklarında peyzaj çalışmaları tamamlandı. Gemlikliler ise bölge istihdamına büyük katkı sağlayacak fabrikanın açılmasını heyecanla bekliyor.

SATIŞ 5 AY SONRA

Açılışla birlikte bugüne kadar prototip atölyesinde üretilerek çeşitli yol testleri yapılan TOGG’un C-SUV modeli seri üretime tamamen hazır hale gelecek. Hemen ardından ise C-SUV yollara çıkmaya hazır olduğunu belgelemek üzere akredite test merkezlerine gönderilecek. Yaklaşık 5 ay sürecek homolagasyon testlerinin ardından onay belgelerini alacak TOGG, Mart 2023 itibarıyla Türkiye’de satışa sunulacak. 15-18 boyunca yalnızca Türk tüketicilerinin talebine karşılık verecek olan TOGG, daha sonra başta Almanya ve Fransa gibi ülkeler olmak üzere Avrupa ülkelerine ihracat gerçekleştirecek. Mart 2023’te satışa çıkacak C-SUV’un ardından 2025 yılında C segmentindeki tamamen elektrikli Sedan satışa sunulacak. Bu modeli sırasıyla C-Hatchback, B-SUV ve C-MPV modelleri takip edecek.

SADECE FABRİKA DEĞİL AYNI ZAMANDA ‘KAMPUS’

GEMLİK’teki tesis yalnızca bir fabrika olarak hizmet vermeyecek. Bu yüzden ismi ‘TOGG Gemlik Kampusu’ olarak anılacak. Çünkü, burada araç üretiminin yanında mobilite ürünleri, Ar-Ge merkezi, kullanıcı deneyim merkezi ve test pisti de yer alacak. Dileyenler TOGG’un Gemlik Kampusu’nu ziyaret ederek burada mobilite ekosistemine yönelik güncel teknolojileri yakından deneyimleyebilecek.

RENKLER VE İSİMLERİ

TOGG’da kırmızı – Anadolu ateşi,

Beyaz-Pamukkale beyazı,

Mavi – Gemlik mavisi olarak adlandırılacak.

Varank, ilk üretim araçlarda “tip onayı” alma süreci olduğunu ifade ederek, söz konusu onaylardan geçerse veya güncelleme gerekmezse araçların satılmaya başlanacağını söyledi.

Satış anlamında da hedefledikleri tarihin 2023’ün ilk çeyreği olduğunu kaydeden Varank, “Şirketin 2023 yılı hedefi 17-18 bin araç üreterek piyasaya sürmek. Şu an deneme üretimleri gerçekleşiyor zaten. 29 Ekim’de de fabrikanın bitişi ve seri üretimin başlangıcı törenini yapmış olacağız. Şirketin açıkladığı takvime harfiyen uyularak bugünlere gelindi” dedi.

2030’A KADAR 1 MİLYON ADET ÜRETİM PLANLANIYOR

Gemlik tesisinde üretim kapasitesi yıllık 175 bine ulaştığında toplam 4 bin 300 kişiye istihdam sağlayacak olan Togg, 2030’a kadar tek bir platformdan 5 farklı modelde toplam 1 milyon araç üretmeyi planlıyor.

SUV’UN FİYATI NE KADAR OLACAK?

TOGG’un ne zaman satışa çıkacağı veya fiyatının ne kadar olacağıyla ilgili henüz bir netlik yok. Ama Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’tan geçtiğimiz hafta konuyla ilgili önemli açıklamalar geldi.

Bakan Varank, fiyat bilgisi olarak da “Rakip elektrikli otomobillere göre ucuz olacak” dedi.

6 RENKLE PİYASAYA SÜRÜLECEK

Açılışa saatler kala Togg’un resmi hesabından heyecanlara heyecan katan bir paylaşım geldi. Buna göre yerli otomobil, “Anadolu”, “Gemlik”, “Oltu”, “Kula”, “Kapadokya” ve “Pamukkale” isimleriyle 6 renkle piyasaya sürülecek.

HANGİ RENKLER OLACAK?

Togg, kampüsünün de yer aldığı Gemlik’in zeytin ağaçlarının gölgesindeki mavi sularını, Anadolu topraklarındaki cana yakınlık ve tutkuyu yansıtan kırmızıyı, Oltu taşının göz alıcı siyahlığını, parlak dokusunu, sağlam yapısını, Kula’nın doğal yapısı, kayaçları ve vadileriyle yerkürenin milyonlarca yıllık geçmişini bugüne taşıyan gri ihtişamını, Kapadokya’nın olağanüstü güzellikteki doğa harikası peri bacalarının toprak ve kum bejini, Pamukkale travertenlerinin göz kamaştıran beyazlığını, C-SUV’un dış renklerinde buluşturdu.

İşte yerli otomobilin renkleri:

Yerli otomobil TOGG seri üretim için geri sayım başladı

Yerli otomobil TOGG seri üretim için geri sayım başladı

Yerli otomobil TOGG seri üretim için geri sayım başladı

Yerli otomobil TOGG seri üretim için geri sayım başladı

Yerli otomobil TOGG seri üretim için geri sayım başladı

Yerli otomobil TOGG seri üretim için geri sayım başladı

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.