Yerli otomobil TOGG’un fabrika temeli atıldı! TOGG ne zaman çıkıyor?

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, "Yerli araba fabrikasının temeli atılıyor, Bursalı TOGG 2022'de yollarda olacak" şeklinde konuştu.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, yerli araba TOGG’un Gemlik’teki fabrikasının temelini bu ay Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla atmayı planladıklarını söyleyerek, ” Hedefimiz 2022 sonunda yüzde 51 yerlilik oranına sahip ilk aracı banttan indirmek. İki yıl sonra da bu yerlilik oranını yüzde 75’e çıkarmayı hedefliyoruz. Tabii burada Bursa sanayisi her zaman çok mühim olacak. Bursa otomotiv yan sanayisi bizim gururumuz. Bursa iş dünyasının vereceği katkı çok mühim. Tüm bu konularla ilgili İbrahim Burkay kardeşim ile görüştük. Artık Bursalı TOGG var. Bursa’nın sektördeki tecrübelerinden istifade etmeyi istiyoruz” şeklinde konuştu.


Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Haziran Ayı Olağan Meclis Toplantısı Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nun katılımıyla gerçekleştirildi. Rifat Hisarcıklıoğlu, “Bursa Türkiye’nin gözbebeği. Pandemi sürecinde Bursa mühim işlere imza attı. Bursa’nın nabzını herkesin iyi tutması gerekir. 365 oda ve borsa başkanımızın hepsiyle gurur duyuyorum.” şeklinde konuştu.

Bursa iş dünyasının çatı kuruluşu BTSO’nun Haziran Ayı Olağan Meclis Toplantısı video konferans taktiğiyle gerçekleştirildi. BTSO meclis üyeleriyle bir araya gelen TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu iş dünyası temsilcilerinin sorularını yanıtladı. BTSO’nun kent ve ülke ekonomisi için mühim çalışmalara imza attığını söyleyen Hisarcıklıoğlu, başarılı çalışmalarından dolayı BTSO Başkanı İbrahim Burkay, yönetim kurulu ve meclis mensuplarını kutladı. BTSO meclis üyeleriyle bir araya gelmekten dolayı büyük mutluluk işittiğini ifade eden Hisarcıkloğlu, “Pandemi sürecinde Bursa mühim işlere imza attı. Bursa Türkiye’nin gözbebeği. Bursa’nın nabzını herkesin iyi tutması gerekir. ” diyerek konuştu.

“BURSALI TOGG 2022’DE YOLLARDA”

Türkiye’nin yerli ve milli arabası TOGG’a Bursa’nın ev sahipliği yapacağını hatırlatan Hisarcıklıoğlu, Bursa’nın otomotiv yan sanayisinde Türkiye’nin en mühim merkezlerinden biri olduğunu ifade etti. Temmuz ayında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile beraber temel atmayı hedeflediklerinin bilgisini veren Rifat Hisarcıklıoğlu, “Yerli ve milli araçta yan sanayi çok mühim. İlk çıkacak aracımızda yüzde 51 yerlilik oranına ulaşmayı istiyoruz. Yeni bir teknolojik araç. TOGG için sektör temsilcilerimiz ve üniversitelerimiz ile beraber çalışacağız. Hedefimiz 2022 sonunda yüzde 51 yerlilik oranına sahip ilk aracı banttan indirmek. İki yıl sonra da bu yerlilik oranını yüzde 75’e çıkarmayı hedefliyoruz. Tabii burada Bursa sanayisi her zaman çok mühim olacak. Bursa otomotiv yan sanayisi bizim gururumuz. Bursa iş dünyasının vereceği katkı çok mühim. Tüm bu konularla ilgili İbrahim Burkay kardeşim ile görüştük. Artık Bursalı TOGG var. Bursa’nın sektördeki tecrübelerinden istifade etmeyi istiyoruz.” ifadelerini kullandı.

“ODA VE BORSALARIMIZLA GURUR DUYUYORUZ”

Türkiye’deki oda ve borsaların pandemi sürecinde mühim çalışmalar yürüttüğünü ifade eden Hisarcıklıoğlu, şu şekilde devam etti: “Salgın sürecinde odalarımız ve borsalarımız büyük bir görevi başarıyla yerine getirdiler. Bizler TOBB olarak hükümetle iş dünyamız arasında köprü görevi üstlendik. Sıkıntıların en hızlı biçimde çözülmesi için çalıştık. 15 Mart ile başlayan süreç içerisinde 365 oda ve borsa büyük bir sınav verdi. ‘Oda ve borsa ne iş yapar?’ sorusunun yanıtını çok güzel bir biçimde verdiniz. Her gün tüm problemleri TOBB bünyesinde topluyoruz. BTSO Başkanımız İbrahim Burkay kardeşim üyelerden gelen bütün istekleri bizlere ulaştırıyor. Bütün oda ve borsa başkanımızla gurur duyuyorum. Allah hepinizden razı olsun. İlk olarak 18 Mart’ta Sayın Cumhurbaşkanımız ile yaptığımız toplantıda oda ve borsalarımızdan gelen 70 maddelik öneriyi tüm meslek örgütlerinin önünde o gün sunduk. Bu isteklerin yüzde 99’u yaşama geçti. Vergi ödemeleri, SGK ödemelerinin ötelenmesi, kısa çalışma ödeneğinin devreye girmesi ve kredilerin devreye girmesi gibi birçok konuyu çözüme kavuşturduk.”

BTSO’YE NEFES KREDİSİ TEŞEKKÜRÜ

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası’nın nefes kredisine en fazla katkı sağlayan odaların başında yer aldığını dile getiren Hisarcıklıoğlu, “Bu sene 17. defa gerçekleştirdiğimiz nefes kredisi şirketimizin finansman ihtiyacına mühim bir katkı sundu. Bu noktada BTSO Başkanımız İbrahim Burkay ve yönetim kuruluna emeklerinden dolayı teşekkür ediyorum.” şeklinde konuştu.


“ÜLKEMİZİN HEDEFLERİ İÇİN YILMADAN ÇALIŞACAĞIZ”

BTSO Başkanı İbrahim Burkay, salgın döneminde gerek sağlık alt yapısı gerekse de kalkınma hedeflerine dönük normalleşme adımlarıyla Türkiye’nin dünyanın sayılı ülkeleri arasındaki yerini aldığını belirtti. Yatırım ortamının iyileştirilmesi yönünde başarıyla düzenlenen eylem planlarının iş dünyasına güven ve umut verdiğini kaydeden Başkan Burkay, “Katma kıymetli imalat ve ihracatla beraber istihdamı koruma duruşumuzdan da taviz vermeden inşallah bu zorlukları hep beraber aşacağımıza ve çok daha kuvvetli bir Türkiye idealine ulaşacağımıza yürekten inanıyoruz. Kısa çalışma ödeneğinden kredi paketlerine, vergi düzenlemelerinden nakdi yardımlara kadar iş dünyamızın bütün aktörlerine temas eden destekler büyük önem taşıyor.” ifadelerini kullandı.

“GÜÇLÜ İLETİŞİM AĞIMIZ”

BTSO olarak Bursa iş dünyası temsilcileri arasında kuvvetli bir iletişim köprüsü kurduklarını söyleyen Başkan Burkay, “BTSO olarak üyelerimizle, TOBB ve devlet kurumlarımızla devamlı iletişim halinde olduk. 63 komitemizin hepsinde tüm meselelere yönelik çözüm önerilerini ve istekleri rapor halinde devamlı TOBB ile paylaşıyoruz. Şu an takip ettiğimiz birçok konu var. Her hafta bu konuları güncelliyoruz. Bu dönemde TOBB ve Odamız arasındaki iletişim ağı ve işbirliği en üst seviyede. İş dünyamıza sunulan destekler için TOBB Başkanımız Sayın Rifat Hisarcıklıoğlu’na teşekkürlerimi sunuyorum.” ifadeleri kullandı.

BTSO Meclis Başkanı Ali Uğur da tüm devletlerin ve milletlerin sosyal ve ekonomik yaşamı derinden etkileyen bu salgına karşı mücadele ettiğini belirtti. Türkiye’nin bu dönemde toplumsal dayanışmanın en güzel örneklerini sergilediğini ifade eden Ali Uğur, 45 bini aşan mensup sayısı ile Türkiye’nin en köklü ve en kuvvetli ticaret ve sanayi odası olan BTSO’da pandeminin başlangıcından bu yana ciddi bir çalışma içerisinde olduğunu dile getirdi. Uğur, “Bugüne kadar mücadele ettiği bütün kriz dönemlerini başarıyla atlatan ve küresel krizler karşısında dirençli bir yapısı bulunan ülkemizin koronavirüs salgını sebebiyle ortaya çıkan olumsuzlukları da en kısa zamanda geride bırakacağına inanıyoruz.” diyerek konuştu.

OSMAN NEMLİ GÖREVİNİ YÜKSEL TAŞDEMİR’E DEVRETTİ

BTSO Yönetim Kurulu’nda görev yapan ve iş yoğunluğu nedeniyle görevini Yüksel Taşdemir’e teslim eden Osman Nemli, “Bursa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanımız İbrahim Burkay, yönetim kurulu ve meclis üyelerimiz ile beraber güzel çalışmalar yaptık. Bundan sonra da Bursa’mız için çalışma gayreti içinde olacağız. Bizlere bu fırsatı veren iş dünyası temsilcilerimize şükranlarımı sunuyorum.” şeklinde konuştu.

Haber Etiketleri

'Cevap kağıdım sosyal mesafeyi korudu' diyen öğrenci herkesi güldürdü

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı