adplus-dvertising

Yerli otomobil TOGG, CES 2022’de görüntülendi!

ABD’de gerçekleştirilen Tüketici Elektroniği Fuarı CES 2022 başladı. Yerli araba Togg ilk defa uluslararası sahnede sergilendi.
Takip et
Yerli otomobil TOGG, CES 2022’de görüntülendi!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

ABD’nin Las Vegas kentinde gerçekleştirilen dünyanın en büyük Tüketici Elektroniği Fuarı CES 2022 (Consumer Electronic Show) bugün başladı.

7 Ocak’a kadar sürecek fuarda, Türkiye’nin yerli arabası Togg’un ilk uluslararası tanıtımı yapıldı. TOGG CEO’su Gürcan Karakaş fuarda dikkat çekici bir sunum gerçekleştirdi.

TOGG CEO’su Gürcan Karakaş’ın konuşmasından öne çıkanlar:

Bugün Las Vegas’ta fuarda ve sosyal medyadaki canlı yayınlarında bize katıldığınız için teşekkür. Bizim planımızda yeni mobiliteyi ele alırken öbür aktörlerden bizi ayrıştıran şeylerden bahsedeceğim. Neden bu kadar uzun yol kat edip CSE’ye geldiğimizi ifade edeyim.

Yerli otomobil TOGG, CES 2022’de görüntülendi!

Bizim önceliğimizin altını çiziyor. Kasten bu tercihte bulunduk. Tüketici markamızın ilk duyurusunu da buradan yapmak istedik.

Yerli otomobil TOGG, CES 2022’de görüntülendi!

Oyunun kuralları değişmekte olduğu için şununla başlamak istiyorum; bu esasında çoğumuzun bildiği bir hikaye.

Öte yandan herkes bu yeni fırsata katılamıyor, pay alamıyor: 3 boyutta mega trendlerin değiştiğini görüyoruz. İlk kısmı teknoloji kısmı. Bağlantılı ve elektrikli kısmı. Öte yandan sosyal davranışlarda etrafımızdaki akıllı cihazlara alışıyoruz.

Otomobilin akıllı bir cihaza evrildiğini görüyoruz ve yeni bir yaşan alanını burada ortaya çıkıyor. Bizde ilk günden itibaren bu hayat alanını tasarladık.

Esasında biraz da sayılarla göstermek isterim. Kar havuzlarına bakarsanız önümüzdeki birkaç sene içinde hatta yarından sonra tasarım 4-5 yıl sürüyordu, imalat üretim 4-5 sürüyordu. 2025 dediğimiz esasında çok yakın bir gelecek.

Bu sütunlarda gördüğünüz kar havuzları yeni mobilitenin alanında olacak. Bizim en başından beri niyetimiz buydu. Bu yolculuğa çıkmadan evvel biz de dünyada ortalama 20 firmayla bir kıyaslama yaptık. Daha başarılı olanların ana nedeni neydi, daha başarısız olanların nedeni neydi. Bunu görmek istedik.

Bir firmanın entellektüel varlığı somut varlıklarından daha mühim oluyor .Artık hangi ülkede kaç fabrikanınız, kaç çalışanınızın olduğu mühim değil.

Akıllı bir araç tasarlarsınız onun farklı olması gerekir. En baştan itibaren bunu tüketici elektroniği olarak tasarlamanız gerekiyor. Yani teknoloji kısmı bağlantılı olan diyerek geçiyor.

Akıllı cihaz alanında sunduklarımıza bakacak olursa çok büyük bir aks aralığı var. 200 ile 3400 beygir kuvveti sunuyoruz. 0’dan 100’e 4.8 saniyede çıkış 500 km WLTP menzili sunuyoruz. Bunlar ilk günden itibaren kıyaslama mukayese yoluyla tespit ettiğimiz hedefler. Ve tabi bunların da mobility ekosistemine entegre edilmesi gerekiyor. Hizmetler tarafındaki daha yüksek faydayı gördük. Bu hayat alanında kredi kartınızı çıkarmanız ya da başka bir şey yapmadığınız bir yolculuk hayal edin.

Yerli otomobil TOGG, CES 2022’de görüntülendi!

Öbür hedefimiz de çarpışma testlerinden 5 yıldız almak. Bir otomobilden fazlasını oluşturduğumuz için bir fabrikadan daha büyük bir tesis yaratmamız gerekiyordu. Her şey tek bir çatı altında olacak. Bu teknolojiyi 3. taraf ve firmalarla yaşayabiliyoruz. Biz aynı zamanda Avrupa’daki en yüksek boyahaneyi işletiyoruz.

Yerli otomobil TOGG, CES 2022’de görüntülendi!

Boya atölyemizdeki uçucu bileşik salımları Avrupa standartlarının 7’de 1’inde, Türkiye standartlarında 9’da 1’inde… Neler yaptığımıza bakalım. Tesis 2022’de tesis inşası başladı. Aralık 2021 itibarıyla boyahane gibi teçhizatın kurulumunu yapıyoruz. Eğer ilginizi çekerse inşaat çalışmalarını YouTube hesabından takip edebilirsiniz. Seri imalat 2023’ün ilk çeyreğinde başlamış olacak. Prototip ve test çalışmaları başarılı bir biçimde devam ediyor.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.