adplus-dvertising

Yerli insansız hava aracı DİHA ihracat rekoru kıracak! Testleri başladı…

Bayraktar Dikey İniş Kalkışlı İnsansız Hava Aracı (DİHA)’nın yeni görüntüleri paylaşıldı. Uzmanlar, yalnızca askeri değil sivil alanda da kullanılabilecek DİHA’nın ihracat rekoru kırabileceği görüşünde.
Takip et
Yerli insansız hava aracı DİHA ihracat rekoru kıracak! Testleri başladı…
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Baykar Savunma tarafından milli ve özgün üretilen keşif ve istihbarat görevleri için faaliyetler yürütebilecek Bayraktar Dikey İniş Kalkışlı İnsansız Hava Aracı (DİHA)’nın yeni görüntüleri paylaşıldı.

İlk defa TEKNOFEST 2021’de görücüye çıkan Bayraktar DİHA mühim kazanımları da beraberinde getirecek. Uzmanlar, yalnızca askeri değil sivil alanda da kullanılabilecek DİHA’nın ihracat rekoru kırabileceği görüşünde.

Yerli insansız hava aracı DİHA ihracat rekoru kıracak! Testleri başladı…

Türkiye İHA ve SİHA sistemlerinde yalnızca dünyanın konuştuğu bir platform ve altyapı kurmakla kalmadı, aynı zamanda bu yarattığı ekosistemin öbür ihtiyaçlara göre ürünler ortaya koyabilmesinin de önünü açtı.

Daha net bir ifadeyle Türkiye, yerli ve milli SİHA hikayesinde başrolde olan Bayraktar TB-2 ile yetinmek yerine, ondan gelen bilgi birikimini TB-3, Akıncı, Bayraktar Dikey İniş Kalkışlı İnsansız Hava Aracı (DİHA) ve Milli İnsansız Muharip Uçak projelerine aktararak yola devam etti.

YENİ GÖRÜNTÜLER PAYLAŞILDI

TEKNOFEST 2021’de ilk defa görücüye çıkan Bayraktar DİHA’nın yeni görüntüleri sosyal medyadan paylaşıldı.

Yerli insansız hava aracı DİHA ihracat rekoru kıracak! Testleri başladı…

DİKEY İNİŞ-KALKIŞ YAPABİLİYOR

Bayraktar DİHA, bulut altı insansız hava aracı olarak tanımlanan sınıfta yer alıyor. Otomatik seyir uçuşu, otonom kalkış, otonom iniş ve yarı otonom seyir uçuşu yapabiliyor. Elektrik motorlarıyla kalkış yaptıktan sonra seyir uçuş moduna geçiyor ve bu kısımda yalnızca yakıt motorunu aktif olarak kullanıyor.

Öbür platformlardan farklı olarak iniş modu için dikey iniş, gövde üstüne iniş ve paraşütlü iniş olmak üzere üç farklı taktiği tercih edebiliyor.

Savunma Sanayii Araştırmacısı Kadir Doğan DİHA ile alakalı konuyu şu şekilde özetlemişti: “TSK’nın elinde çok ciddi seviyede ve farklı klasmanlarda platformlar var. TB-2, ANKA, Akıncı, Aksungur, ATAK helikopterleri ve savaş uçakları ilk akla gelenler. Bu gruba TB-3, milli savaş uçağı, insansız milli savaş uçağı gibi oyuncular da gelecek.

Yerli insansız hava aracı DİHA ihracat rekoru kıracak! Testleri başladı…

Bütün bunları TSK’nın müşterek harekat yeteneği üstünden ele almak gerekiyor. Ağ merkezli bir sistemle söz konusu platformların tamamının haberleştiğini düşünün. Bunlara kimi zaman karada topçuların, denizde savaş gemilerimizin dahil olduğunu hayal edin. Çok büyük bir keşif-istihbarat ve vuruş kuvvetine erişiyorsunuz.

Bu sebeple Bayraktar DİHA’nın muharip gücünün olmaması onun etkisini azaltmıyor. Aksine böyle bir hava aracına olan ihtiyacımızı son derece kuvvetli bir biçimde gidermiş oluyor.

Bulut altı araçların en mühim niteliklerinden biri de hem askeri hem sivil alanlarda kullanılabilmeleri. Bu sebeple Bayraktar DİHA’yı rüzgar türbinlerinin gözetlenmesinde, stratejik enerji tesislerinin korunmasında, bir üniversitenin eğitimlerinde ya da tarım arazilerinin denetiminde görebilirsiniz.

Kullanım alanının oldukça fazla olması, bununla beraber görev için etkili ve ucuz bir sistem olarak öne çıkması Bayraktar DİHA’ların ihracat şansını artıracak etmenler. Bu sebeple TB-2’de ya da örneğin Akıncı’da yakalayacağımız ihracat başarısının çok daha fazlasını Bayraktar DİHA ile yaşayabilir ve bu alandaki ihracat rekorumuzu kırabiliriz.”

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.