Yerli burun spreyi biçiminde koronavirüs aşısının Faz-1 testi başlıyor!

Türk bilim adamları intranazal aşı üzerinde çalışmalarını sürdürüyor. Sprey biçiminde uygulanabilecek olan aşının koronavirüsü tamamen ortadan kaldırabileceği öngörülüyor. Aşı ile ilgili Faz-1 çalışmaları kısa süre içerisinde başlayacak.
Takip et
Yerli burun spreyi biçiminde koronavirüs aşısının Faz-1 testi başlıyor!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

TRT Haber’in haberine göre; Türk bilim insanları koronavirüs aşısında çığır açabilecek intranazal aşılama tekniği üstünde çalışıyor. Tek doz uygulanabilen, oda sıcaklığında taşınıp saklanabilen intranazal aşı, burundan sprey biçiminde uygulanabiliyor. Uzmanlar, bulaşı da önlediğinden dolayı aşının salgını sona erdirebileceğini söylüyor.

Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, intranazal aşının esasında pandemiyi bitirebilecek tek aşı olduğunu belirtti.

Aşıda çok yakında insan deneylerine, yani Faz-1 aşamasına geçilmesi hedefleniyor.

Ceyhan, şunları belirtti:

“Burundan verilirse hastalığı taklit ederek solunum sisteminde bağışıklık yaratacağı için direkt virüs solunum sisteminde girdiği andan itibaren bağışıklık sistemi karşı koyabilir ve virüsün size ulaşmasını önleyebilir. Dolayısıyla siz de etrafa bulaştırmasınız.”

Dünyadaki ilk intranazal aşı olacak

Türk bilim insanlarının girişimi neticelenirse dünyadaki ilk intranazal koronavirüs aşısı olacak.

Sonbahardan beri çok sayıda şirketin bunun üstünde çalıştığını dile getiren Ceyhan, 11 Ocak’ta bir Amerikan şirketinin ilk kez Faz-1 çalışmalarına başladığını, onun neticelerini beklediklerini belirtti.

Senede 250 milyon doz üretilebilecek

Imalat verimliliği yüksek olan bu aşıdan yalnızca 1 tesiste, senede 250 milyon doz üretilebilecek.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.