Yerli aşının faz-1 testleri bitti faz-2’ye geçildi!

Türkiye’de koronavirüse karşı geliştirilen yerli aşılar arasında insan deneyleri başlayan ilk aşı Kayseri Erciyes Üniversitesi’nin geliştirdiği Covid-19 aşısı olmuştu. Kayseri’de yerli aşıda Faz-2 çalışmaları kapsamında gönüllülere ikinci doz uygulaması devam ediyor. Şu ana kadar 189 gönüllünün aşılaması tamamlandı.
Takip et
Yerli aşının faz-1 testleri bitti faz-2’ye geçildi!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

ERÜ bünyesindeki Aşı Araştırma ve Geliştirme Merkezi ile İyi Klinik Uygulama ve Araştırma Merkezi’nce koronavirüse karşı geliştirilen ve Sağlık Bakanlığı ile Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı tarafından desteklenen Covid-19 yerli aşısının Faz-1 çalışması 44 gönüllü üstünde yapıldı.

İKİNCİ DOZ UYGULAMA 10 MART’TA BAŞLADI

İnaktif aşının Faz-2 çalışmaları ise 10 Şubat’ta başladı. Faz-2’nin 12 Mart’ta tamamlanan ilk doz uygulaması 250 gönüllüye yapıldı. Faz-2 kapsamında ikinci doz uygulama ise 10 Mart’ta başladı. İkinci doz aşı uygulaması devam ediyor. Bugüne kadar yapılan çalışmalarda herhangi bir olumsuzluğa rastlanmadığı söylendi. Faz-2 çalışmasının nisan ayı ortasında tamamlanmasının beklendiği bildirildi.

“ŞU ANA KADAR HİÇBİR YAN ETKİ GÖRÜLMEDİ”

Türkiye’de insan deneylerine ilk geçilen koronavirüs aşısının geliştirildiği Kayseri’deki Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Rektörü Prof. Dr. Mustafa Çalış, Faz-2 çalışmaları kapsamında şu ana kadar 189 gönüllünün aşılamasının tamamlandığını söylemiş ve “Şu ana kadar hiçbir yan etki görülmemesi bizi çok sevindirdi. Nisan ayının sonuna doğru Faz 2 aşılaması biter diyerek ümit ediyorum” demişti.

FAZ-2 KAPSAMINDA AŞININ İLK DOZU 189 KİŞİYE UYGULANDI

ERÜ bünyesindeki Aşı Araştırma ve Geliştirme Merkezi (ERAGEM) ile İyi Klinik Uygulama ve Araştırma Merkezi (İKUM) tarafından koronavirüse karşı geliştirilen ve Sağlık Bakanlığı ile Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı (TÜSEB) tarafından desteklenen Covid-19 yerli aşısının Faz-1 çalışması, 44 gönüllü üstünde yapıldı ve 14 Aralık itibarıyla tamamlandı. İnaktif aşının Faz-2 çalışmaları ise Şubat ayında başladı. Faz 2 kapsamında aşının ilk dozu bugüne kadar 189 kişiye uygulandı. Aşının Faz 2 ikinci doz aşılamaları ise, 10 Mart itibarıyla başladı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.