Yerli aşıda önemli gelişme: İnsan deneyleri başlıyor

Koronavirüse karşı yerli aşı çalışmaları devam ediyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca üç aşıda en geç 10 gün içinde insanlar üzerinde deneylere başlanacağını duyurdu. Koca aşı çalışmalarında son durumu bugün Kabine Toplantısında da sunacak.
Takip et
Yerli aşıda önemli gelişme: İnsan deneyleri başlıyor
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüntülü konuştu. Koronavirüse karşı geliştirilen yerli aşıda insan deneylerine geçişin başladığını duyurdu.GÖzler yerli aşı çalışmalarına çevrildi.

Koronavirüse karşı Türkiye’de 13 aşı çalışması yürütülüyor. Bu aşı çalışmalarından biri de Sağlık Bakanlığı tarafından desteklenen ve Erciyes Üniversitesi bünyesinde Aşı Araştırma ve Geliştirme Merkezi Müdürü Prof. Dr. Aykut Özdarendeli tarafından yürütülüyor. İşte bu çalışmada kritik eşik aşıldı. Hayvanlar üzerinde yapılan çalışma tamamlandı.

Özdarengeli’nin çalışmasının da içinde olduğu toplam 3 adet aşının insan deneyi faz çalışması 1 hafta-10 gün içinde başlayacak. Bakan Koca’da aşıların enjektöre çekilmiş halini Pazartesi Günü kabine toplantısına getirip, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a bilgi verecek.

Erciyes Üniversitesi Rektörü Profesör Doktor Mustafa Çalış, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamayla geliştirdikleri aşının transjenik hayvan çalışması başarıyla tamamlanan ilk aşı olduğunu aktardı. Aşının insan denemeleri safhasının da üniversitede yapılmasının planlandığını söyledi.

Hücre kültür temelli inaktif aşı adayının deney hayvanları üzerinde denemelerine 15 Mayıs itibarıyla başlandığı, devam eden süreçte hayvanlarda aşı adayının etkinliğinin test edileceği bildirilmişti.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.